Veksláci, bankovní upíři a hloupost. Politici nadávají, že vám národní banka vše zdraží

12.11.2013 4:35 | Zprávy

ANKETA Rozhodnutí Bankovní rady ČNB intervenovat na devizovém trhu za účelem oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro, vyvolalo velkou řadu negativních ohlasů. A to i u liberálních ekonomů majících názorově blízko k nynějšímu vedení ČNB s tím, že se zbytečně zdraží dovoz a tím i zboží u nás celkově. Někteří politici ANO či ODS ale opatření centrální banky hájí.

Veksláci, bankovní upíři a hloupost. Politici nadávají, že vám národní banka vše zdraží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Například podle exprezidenta Václava Klause, který jmenoval členy nynější bankovní rady, je toto rozhodnutí centrální banky chybné a riskantní. ČNB tím podle něho zvýšila nejistotu v ekonomice. Devizová intervence má podle něho obecně velmi sporné efekty, ale velmi nesporné náklady – zdražení dovozu a tlak na domácí cenovou hladinu.

„Jednoznačný efekt bude mít oslabování kursu koruny na zvyšování cen dováženého zboží, především paliv, potravin a spotřebního zboží, což může vést k dalšímu útlumu již tak slabé domácí poptávky. Slabší měna by sice měla pomáhat exportu, ale vezmeme-li v úvahu vysokou dovozní náročnost našeho exportu a vysoký podíl subdodávek pro výrobce finální produkce v zahraničí, potom jen těžko můžeme očekávat nějaký silný dlouhodobý pozitivní efekt této politiky na růst našeho vývozu,“ varuje Klaus. Podle něho je jakákoli inflace špatná, neboť znehodnocuje měnu.

Měnové manipulace ekonomiku nezachrání, jen strukturální reformy

Opatření ČNB kritizovali kupříkladu i liberální ekonomové Miroslav Ševčík a Markéta Šichtařová. Lukáš Kovanda z Prague Twenty a VŠE není zásahem ČNB rovněž nadšen.

„ČNB provedla svůj úvodní ´výstřel´ a zapojila se do mezinárodní měnové války. V jejím rámci usilují jednotlivé centrální banky znehodnocovat své měny a favorizovat ´své´ vývozce – jde o zakuklený protekcionismus. Zda krok ČNB českým exportérům vskutku pomůže a zda to nebude na úkor jiných segmentů naší ekonomiky, to se teprve uvidí. Kritizuji spíše celkový ideový koncept, který legitimizuje měnové válčení a jenž spočívá v přesvědčení, že měnově-politické intervence centrálních bank mohou suplovat nutná opatření strukturálního charakteru, jako jsou redukce zadlužení, omezení státních výdajů a státního přerozdělování, snížení byrokratické zátěže, zlevnění práce. Rozvolňujeme sice měnové prostředí, místo toho bychom měli rozvolňovat podnikatelské prostředí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Kovanda.

Pokud jde o politiky, tak na kontroverzní krok centrální banky neexistuje jednotný názor ani uvnitř jednotlivých stran, i když většina politiků chování ČNB spíše kritizuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

anketa , ČNB , euro , Klaus , koruna

autor: Lukáš Petřík

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…