Velký rozbor Erika Besta: Havlovci končí, nastupují Zeman a Klaus. No a ODS a Sobotka...

20.08.2013 6:34

Prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus podle novináře a pozorovatele Erika Besta jemně tlačí na poslance, aby s rozpuštěním sněmovny, o němž se má dnes rozhodovat, nesouhlasili. Pokud se však dolní komora rozpustí, bude termín voleb nahrávat levici a výhodnou výchozí pozici bude mít Andrej Babiš a šanci překročit hranici pěti procent budou mít SPOZ i eventuální strana Václava Klause, které by mohly vytvořit koalici s ČSSD.

Velký rozbor Erika Besta: Havlovci končí, nastupují Zeman a Klaus. No a ODS a Sobotka...
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

V posledních dnech se objevily protichůdné informace o možném návratu Václava Klause do politiky. „Návrat Václava Klause dává smysl tehdy, pokud pan Klaus bude pokračovat v tom, co dělá. To znamená rozdělit nebo oslabit pravici takovým způsobem, jak to dělá pan Zeman na levici. Rozdělit ODS, kritizovat paní Němcovou, pana Pospíšila či pana Svobodu dává smysl, jen když má něco následovat. Jinak je to jenom křik do tmy. Proto se mi zdá, že si nejspíš připravuje půdu pro to, aby se nějakým způsobem vrátil,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz novinář a pozorovatel Erik Best.

Úvahy o Klausově comebacku mohou souviset i s dnešním hlasování o rozpuštění sněmovny. „Je několik faktorů, které by mohly zapůsobit na poslance, aby nechtěli rozpustit Parlament. A tím prvním může být právě návrat Klause, který může mít dopad na ODS. Ta se bojí rozdělení a oslabení, pokud vznikne nová klausovská strana. Druhým je to, že Zeman předběžně ohlásil termín voleb na 25. - 26.října. Podle starého kalendáře je 25. října výročí VŘSR, což se velice líbí komunistům," konstatuje Erik Best.

Klíčová otázka je, jestli Zeman přijal myšlenku předčasných voleb

V Česku žijící americký novinář poukazuje i na výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že by prezident neměl dlouho otálet mezi rozpuštěním sněmovny ze strany poslanců a vlastním vyhlášením. „Rychetský dal najevo, že by tam neměla být ta prodleva, kterou chtěla TOP 09 a určitě ODS. Také Klaus prohlásil, že předčasné volby nejsou nejlepším řešením. Dá se to analyzovat tak, že Zeman i Klaus jemně tlačí na poslance, aby s rozpuštěním sněmovny nesouhlasili. Klíčová otázka je, jestli Zeman přijal tu myšlenku, že by měly být předčasné volby. Já si tím nejsem jistý,“ poznamenává Erik Best.

A jistý si není ani tím, že se dnes sněmovna opravdu rozpustí. „Kdo má na předčasných volbách zájem? ODS určitě ne, myslím, že to není ani v zájmu těch, kteří podporují Bohuslava Sobotku, i když veřejně tak mluví, a v zájmu Věcí veřejných také určitě nejsou. Já jsem jen nepochopil pana Pecinu, když v neděli v Otázkách Václava Moravce říkal, že napoprvé to neprojde a že se sněmovnu podaří rozpustit až v září. Pan Moravec se ho měl zeptat, jak to myslí. Jestli se bude dnes hlasovat a neprojde to, nebo jestli to znamená, že se hlasování odloží, stejně jako to udělali už jednou,“ přemítá novinář.

Šance SPOZ i Klausovy strany na zdolání hranice pěti procent

Vzhledem k termínu budou ve výhodě levicové strany, z hlediska financí je jasný favorit. „Je to pan Babiš, protože už má 700 billboardů a pracuje už s tím. Sám Babiš samozřejmě tvrdí, že mu předčasné volby nevyhovují, což je chytré. Nemůže říci, že mu to vyhovuje, tím by to devalvoval. Všechny ostatní strany jsou na tom podobně. Ne špatně, ale mají ztíženou pozici, a proto SPOZ i eventuální strana pana Klause by měly mít dobrou šanci překročit hranici pěti procent,“ říká pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Babišovy peníze nebude mít žádná ze stran a takové TOP 09 by se určitě hodilo, kdyby na ni myslel milionovým darem tak jako před minulými volbami finančník Zdeněk Bakala. „Nemám žádnou takovou informaci, spíš si myslím, že tentokrát se pan Bakala nebude chtít ve volbách angažovat, protože pak by byl nařčen, že ty peníze by měly jít na Ostravsko. Rád bych ale poukázal na jinou věc, a to je jasné rozdělení společnosti na podporovatele Havla a podporovatele Klause-Zemana jako takového jednoho celku,“ poukazuje Erik Best na střet, který společností prostupuje už 23 let.

Koalice ČSSD bez Sobotky, ale s SPOZ, klausovci a možná Babišem

Americký novinář připomíná, že třeba Petr Hájek do prvního okruhu počítá i předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. „Já si myslím, že to do jisté míry i platí. A tady je otázka, co udělají havlovská média. Jestli v nich pan Klaus a pan Zeman získají větší prostor, jestli budou mít po volbách pevnější pozici, jestli tam nebude tendence ne od novinářů, ale od vlastníků médií, víc se připojit k převažujícímu trendu. To znamená přestat být havlovci v tom smyslu, že nebudou hlásat, že Zeman je autokrat a diktátor a víc akceptovat tu situaci v zájmu byznysu, aby na ně vláda a Hrad neútočili,“ konstatuje Erik Best.

V rozhovoru pro páteční Haló noviny prohlásil prezident Miloš Zeman, že se obává koalice ČSSD s TOP 09. „Je to tlak na Sobotku a zároveň snaha vyloučit jednu koaliční možnost, protože ta možnost samozřejmě musí existovat. To, o co teď hraje, je spíš takovou širší koalici, kde bude ČSSD bez pana Sobotky a spolu s ní SPOZ, klausovci bez ohledu na to, jaký budou mít název, a případně pan Babiš. Ale to je nejasné, jestli by se k tomu také připojil. Ale bude zo koalice nehavlovců, tedy strany i jejich části, které přijímají fakt, že Zeman je ten, kdo tady má hlavní slovo, a že Klaus je jeho pomocník na pravé straně,“ míní novinář.

V opozici zůstanou havlovci Sobotka a Schwarzenberg s Kalouskem

„Hlavními opozičními stranami nebo uskupeními budou ti, kteří jsou na straně pana Havla. To znamená na straně pana Sobotky, Schwarzenberga, Kalouska. Ze stran pak ještě možná KDU-ČSL a zbytek ODS, která není součástí klausovského hnutí, to znamená Pospíšil, Němcová, Svoboda. Tak trošku v opozici by byli komunisté, ale ta jejich opozice by byla víceméně mělká,“ domnívá se Erik Best a zároveň neočekává, že by ODS a TOP 09 v předvolební kampani použily komunisty a jejich možnou účast ve vládě jako strašák.

„Místo toho, aby strašily komunisty, tak budou chtít strašit Zemanem. Je to možná podobný argument, ale takový modernější, který víc bere v úvahu současnou situaci v Čechách. Já si myslím, že tentokrát budou mít komunisté poměrně dobrou pozici. Víme, že mají velice loajální voliče, ale stárnoucí základ a je otázka, jestli mohou přilákat také nějaké nové voliče. To je však spíš otázka pro kampaň, jestli ji zvládnou. Ale spíš si myslím, že to budou ti stejní voliči, ale bude jich poměrně hodně jednak kvůli tomu termínu, ale i proto, že jsou vesměs loajální ke své straně,“ dodává Erik Best.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

komunikace

Nemáte dojem, že absence komunikace je celkově váš problém? Nejen vlády, ale i vás poslanců? Zřejmě jste si svojí většinou tak jistí, že se ani nepokoušíte vést s námi dialog a odpovědět, když se vás třeba zde někdo slušně ptá. Je to smutné a nemůžete se pak divit, že lidé protestují

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Údery Lipavskému na sněmovní akci o Izraeli. Dojatá velvyslankyně

13:34 Údery Lipavskému na sněmovní akci o Izraeli. Dojatá velvyslankyně

Přesunu českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma nestojí v cestě nic, kromě politi…