Veselo ve sněmovně: Andrej Babiš hartusil, že mohl ležet na pláži. A toto nastalo

06.02.2014 12:15

Poslanci dopoledne projednali několik mezinárodních smluv, ale také zprávu o plnění rozpočtu za první pololetí 2013, k níž ale překvapivě exceloval ministr financí Andrej Babiš. Do svého proslovu totiž vmísil nejen slova o tom, že je nutné šetřit v resortech a dobře čerpat peníze z fondů EU, ale dokonce i zalitoval, že nemusel ve sněmovně být a mohl ležet na pláži. V jednacím sále tak bylo rázem veselo...

Veselo ve sněmovně: Andrej Babiš hartusil, že mohl ležet na pláži. A toto nastalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš v poslanecké sněmovně

Anketa

Vadí vám ruské zákony postihující propagaci homosexuality?

9%
91%
hlasovalo: 16074 lidí

Ministr financí Andrej Babiš poslance ve sněmovně pěkně rozesmál. A to v momentě, kdy se hovořilo o plnění rozpočtu za loňský rok.

„Chtěl bych poděkovat ODS a TOP 09, že vzniklo hnutí ANO. Pokud by tenhle stát fungoval řádně, tak by ANO nikdy nevzniklo, nemusel bych tady mluvit a mohl jsem ležet někde na pláži,“ zmínil Babiš v momentu, kdy odrážel proslovy opozičních poslanců. Ve sněmovně se totiž kromě faktických poznámek k bodu mezi poslanci rozvinula debata o čerpání evropských dotací a o korupci.

„My budeme organizovat konferenci ke korupci čerpání peněz z eurofondů. Ta se koná 23. února. Uděláme maximum pro to, abychom peníze z rozpočtu čerpali,“ zmínil k tomu také Babiš.

To ale vyprovokovalo opoziční poslance k četným reakcím. Například poslankyně za ODS Jana Černochová k tomu poznamenala, že „je nedůstojné, aby člen vlády dělal ze sebe oběť".

„Je to každého z nás svobodné rozhodnutí,“ podotkla k tomu, že nikdo Babiše nenutil, aby do politiky šel. „Myslím si, že každého z nás k tomu vedly nějaké motivy, proč vstupoval do politiky. Já jsem do ní vstupovala v devadesátém sedmém roce, a to přesně z důvodů, aby nebyli ve vládě České republiky a v Poslanecké sněmovně lidi jako je pan Babiš, lidi, u kterých se lze důvodně domnívat, že jsou to lidé, kteří měli nějakou minulost spojenou s režimem, který všichni známe,“ řekla a dodala:

„A pokud tento člověk říká, že by raději mohl ležet na pláži, tak ať na ní leží, protože já bych na té pláži mohla ležet také. Ale neležím na ní právě kvůli panu Babišovi a možná bychom na té pláži, pane Babiši, mohli ležet spolu."

Její slova ale vyvolala smích a to jak zleva, tak zprava jednací síně komory.

Debatu následně utnul místopředseda sněmovny a zároveň řídící schůze Vojtěch Filip (KSČM) prohlášením, že poslanci mají na 11. hodinu zařazen jiný pevně stanovený bod a to souhrnnou zprávu o činnosti veřejného ochránce práv. Proto jednání o tomto tématu přerušil.

Blažek: Já vás nepovažuji za člověka nepřipraveného...

K bodu ale také promluvil exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Vy se pořád omlouváte, že jste nezkušený. Já vás ale nepovažuji vůbec za člověka nepřipraveného či hloupého," uvedl mimo jiné Blažek směrem k Babišovi.

„Já sám jsem na tom trošku podobně jako vy - byl jsem pouhopouhý rok ministr, jinak jsem nikdy ve státní správě, jak říkáte, také nepracoval. Ale rozdíl mezi námi dvěma, je v tom, že zatímco já si musím číst zprávy z Bruselu, jak fungovala korupce, tak jsem přesvědčen, že vy osobně víte, jak to fungovalo. A já jenom chci, abyste to řekl v úvodním referátu na té konferenci. Nic víc, nic míň,“ dodal Blažek, čímž zřejmě narážel na Babišovu spolupráci s StB.

Ministr financí ovšem narážky exministra nejen přešel, ale naopak Blažkovi doporučil, aby si pročetl některé materiály o korupci ve zdravotnictví.

„Určitě tam najdete některé kolegy,” dodal.

Babiš se prý zapomíná odhlásit a přihlásit

Celou debatu o rozpočtu ale chtěl později při projednávání již jiného bodu pěkně rozmáznout poslanec TOP 09/ STAN JIří Koubek. Podle něj totiž seděl k rozpočtu u stolku zpravodajů právě Babiš, ale prý se několikrát za sebou zapomněl přihlásit, na což jej několikrát upozornila dokonce místopředsedkyně komory.

„Ale skončilo projednávání bodu a pan ministr Babiš, jak přecházel z jednoho místa na druhé, tak se zapomněl přihlásit a odhlásit, respektive vzít si kartu. Paní místopředsedkyně sněmovny byla tak laskavá a opakovaně jej na toto opomenutí upozornila. A dělo se to, že pan poslanec Sedláček přišel k hlasovacímu zařízení a poslance Babiše odhlásil. Vy jste ale ovlivnil kvorum,“ zaburácel Koubek. „Měl byste vysvětlit svoje jednání a omluvit se za něj,“ dodal.

Jenže řídící schůze Vojtěch Filip hrozbu sněmovního lapsusu rázně rozmetal.

„Právě proto jsem nechal odhlásit všechny. Dávám si na to pozor, mám už totiž zkušenosti z minulých jednání komory. Pokud ale, pane poslanče, trváte na svém podezření, tak musím upozornit, že to je věcí mandátového a imunitního výboru. Ovšem musím upozornit, že nemohl nikdo kartu (Babiše) zneužít, já jsem totiž před hlasováním všechny odhlásil. Teď ale jsme v jiném bodě a já už jiným poslancům nedám slovo,“ dodal rázně Filip.

Poslanci předtím projednali několik mezinárodních smluv. Například týkají se kriminality, daní, práv umělců nebo vypouštění skleníkových plynů. Dohody míří k posouzení do zahraničního výboru. Podpořili i dohody mezi ČR a Izraelem a Českem a Bosnou a Hercegovinou o spolupráci v boji proti trestné činnosti a mezi ČR a Kazachstánem o právní pomoci v trestních věcech. Řekli ano i ratifikaci dodatku k Úmluvě o počítačové kriminalitě. Do zahraničního výboru postoupili i Pekingskou smlouvu o ochraně uměleckých výkonů v audiovizi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala si jediným výrokem o dávkách zavařil. A hodně. „To je průs*r...“ zuří exposlankyně. A nejen ona

19:47 Fiala si jediným výrokem o dávkách zavařil. A hodně. „To je průs*r...“ zuří exposlankyně. A nejen ona

„Výrazně jsme zvýšili množství domácností, které mají nárok na sociální dávky.“ Tento podivuhodný vý…