Za zlého ducha a diletanta Kalouska ještě zaplatíme. Ekonomové i politici se vyslovili

10.10.2013 6:26 | Zprávy

Exprezident Václav Klaus v knize Česká republika na rozcestí, kterou napsal s kolegy z Institutu Václava Klause, obvinil Nečasovou vládu z pokračující recese České republiky, zatímco sousedním zemím roste HDP.

Za zlého ducha a diletanta Kalouska ještě zaplatíme. Ekonomové i politici se vyslovili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus z knihy předčítal úryvek

Nečasova (a Kalouskova) vláda prý udělala dvě zásadní makroekonomické chyby: Zvyšovala daně a škrtila investiční výdaje, zatímco mandatorní výdaje bohužel nesnižovala. Tím podle Klause radikálně snížila domácí poptávku a zavedla zemi do recese. Ekonomové i politici s Klausem často souhlasí. Chyby sebekriticky přiznávají i někteří politici ODS. TOP 09 chyby víceméně neuznává.

Podle Klause jsme jediná země v okolí, která se doposud nedostala na úroveň roku 2008. Stačí prý také srovnat například kumulativní růst HDP od roku 2008 do roku 2012. Sousední Polsko v tomto období zaznamenalo růst 12,3 procent, ČR pokles 1,6 procenta.

Ekonomický nečas a selhání diletanta Kalouska

„Nečas a spol. opravdu přivedli zemi do ekonomického nečasu. Vše stále nelze svalovat na finanční krizi a její důsledky. Vždyť započala před více než šesti lety! Vskutku je třeba omezovat mandatorní výdaje – to je jedno z velkých ekonomických témat dneška. Bohužel jej politické strany, až na výjimky, nereflektují – zase slýcháme před volbami sliby o tom, jak se hodlají tatíčkovsky postarat o ty či ony. Místo omezení mandatorních výdajů je tak volebním tématem tažení proti korupci. To v ČR nabralo takových rozměrů, že se ve vzniklé atmosféře strachu a nejistoty málokdo pustí do nějakého investičního projektu za veřejné peníze. Neproduktivní mandatorní výdaje tak v důsledku nahrazují produktivní investiční výdaje a občané České republiky stojí tváří v tvář ekonomickému nečasu, v němž se mísí rostoucí zadlužení s ekonomickou stagnací,“ řekl redakci ekonom VŠE a Prague Twenty Lukáš Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vážená paní exministryně

nedávno jste prohlásila, že USA jsou náš největší spojenec. Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Bělorusko John Coale právě Evropany vulgárně označil za „bandu sr*čů“. Co tomu říkáte, když o Vás takto mluví Váš největší spojenec? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať méně jezdí.“ Rada z Bruselu při drahé naftě vás zvedne ze židle

19:24 „Ať méně jezdí.“ Rada z Bruselu při drahé naftě vás zvedne ze židle

Evropská komise vyzvala členské státy k poměrně netradičnímu řešení krizové situace s cenami pohonný…