Zákon o zdravotnické záchranné službě prošel hladce

07.09.2011 13:20

Dolní komora po všech peripetiích s údajnými podvody poslankyně z VV Drastichové před 13.00 hodinou schválila hlasy koalice návrh zákona o zdravotnické záchranné službě. Zákon mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut, a to nejvýše na 20 minut.

Zákon o zdravotnické záchranné službě prošel hladce
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Radek John, Karolína Peake a Michal Babák diskutují ve sněmovně
reklama

Vládní reformní předloha celkově upravuje záchrannou službu, nyní je popsána jen ve vyhlášce. Stanoví povinnosti i pro nemocnice, do nichž záchranáři pacienty přepravují. Návrh míří do Senátu.

Prodloužení doby příjezdu podle ministerstva zdravotnictví nezhorší dostupnost záchranné služby; jde prý o reálnou situaci. Příjezd do 15 minut nelze dodržet zhruba pro oblasti s 1,3 milionu obyvatel. Dvacetiminutová doba nebude stačit asi pro 200 tisíc lidí.

Proti zákonu vystoupil poslanec z ČSSD David Rath. Podle něj není pro změnu důvod a snižuje se šance přežití pacienta. Proti tomu ale vystoupil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Poukazoval na to, odpadne riziko, že záchranáři dojeli k pacientovi o několik minut pozdě.
    

Předloha proti plánům nepočítá s tím, že by záchranáři měli nárok na odchodné. Koaliční poslanci nepodali pozměňovací návrh ve druhém čtení podle jednacího řádu a dnes se o něm nejednalo. Heger sliboval, že ministerstvo úpravu předloží v nejbližší možné době znovu.

Odměny, za které se postavila opozice, může do návrhu zákona přidat levicový Senát, podotkl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Koalice ve sněmovně by s tím podle něho neměla problém.

TÉMA: Vládní reformy

Rozruch ve sněmovně ale dopoledne krátce po odhlasování prvního reformního zákona, tedy o zdravotních službách, způsobila dnes poslankyně z Věcí veřejných Jana Drastichová. Při hlasování, které následovalo po projednávání o zdravotní reformě totiž manipulovala s hlasovacími kartami dvou svých stranických kolegů.  

Později se vyjasnilo, že Drastichová při procedurálním hlasování o prodloužení možnosti hlasovat o zákonech až do noci vytáhla karty dvou kolegů z poslaneckého klubu - předsedy klubu Víta Bárty a předsedy strany Radka Johna.  

Sněmovna nakonec v důsledku toho bude dnes schvalovat vládní reformní zákony do odpoledních 14:00. ČSSD a KSČM ttotiž vetovala návrh koalice, aby poslanci mohli hlasovat až do noci. 

Poslance čeká na této schůzi schvalování řady předloh zdravotnické, sociální a důchodové reformy. Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) ale dnes před polednem podotkla, že jednání sněmovny bude pokračovat nejspíše i v pátek a kdy bude konec, nelze podle ní předvídat.

Záchranáři budou mít větší pravomoce


Zákon o zdravotnické záchranné službě popisuje organizaci a činnosti záchranné služby, které se prakticky neliší od současného stavu. Záchranáři ale budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.
    

Nemocnice budou muset mít kontaktní místa, která budou v nepřetržitém spojení s operačními středisky záchranky. Pacienta budou moci nemocnice odmítnout jen výjimečně, a pokud bude v bezprostředním ohrožení života, tak nikdy. Za nedodržení těchto a několika dalších povinností by jim hrozila až milionová pokuta.
    

Záchranná služba bude muset mít jednotné označení, jehož základem bude slovní spojení "zdravotnická záchranná služba". Kdo spojení využije neoprávněně, bude moci dostat až čtvrtmilionovou sankci. 

Službu budou moci zřizovat podle předlohy krajské příspěvkové organizace. Podle schváleného pozměňovacího návrhu ale budou moci uzavírat smlouvy se soukromými záchrankami. Záchranné služby si budou muset vyžádat pomoc jiných složek integrovaného záchranného systému, pokud to bude účelné. Jde například o místa v horských oblastech, kam se dříve než záchranáři dostanou členové horské služby.
    

Záchrannou službu budou jako dosud platit zdravotní pojišťovny, kraje a stát, na který připadá letecká záchranka. Stát bude nově platit prostředky pro krizové situace, odhadované náklady budou 105 milionů korun za rok.

Možná jste nečetli:

 • U odborníka zaplatíte i několik stovek, navrhuje Heger
 • Heger hodlá zvednout poplatky u lékaře
 • Poplatky nezvyšovat, ani nerušit. Osobní názor ministra
 • Poplatky jsou jen technickou záležitostí, uklidňuje poradce Zajac
 • Výdaje pojišťoven vzrostly o devět procent, příjmy byly menší
 • Šnajdr: Jestli bude Heger dobrým ministrem, bude jasné za rok
 • Horák: Pacienti nebojte se, VZP zatím peníze má
 • Projekt VZP za miliardu využívá 6 lékařů. Slovy šest
 • Čtěte více:

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  reklama

  autor: olb

  reklama


  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

  23:04 Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

  Debata před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě trvala zhruba 12 hodin. Ve večerních hodinách se st…