Zaorálek sjel Kalouska kvůli cisterně na letišti. Prý je příště na řadě Temelín

11.06.2013 15:30 | Zprávy

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes při zahájení schůze poslanců poděkovala všem, kteří pomáhali lidem postiženým záplavami. Její slova prý patří i těm poslancům, kteří v krajích přidali při odstraňování škod ruku k dílu. Pietní atmosféru ovšem na to rozčísnul místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který se pustil do ministra financí Kalouska kvůli kauze ruského podnikatele Torubarova. A ve sněmovně bylo rázem veselo...

Zaorálek sjel Kalouska kvůli cisterně na letišti. Prý je příště na řadě Temelín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek řeční ve sněmovně

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes poslancům ukázala, že má srdce na svém místě. Přestože třeba poslanci ze sociální demokracie na svém brífinku ještě před zahájením jednání sněmovny uvedli, že by nechtěli téma povodní zneužít k politickým hrátkám a i když nyní nabízejí ostatním zákonodárcům pomoc, pokud bude potřeba přijmout opatření legislativní povahy, k povodním se vrátí až později, Němcová toto téma nastolila hned na začátku schůze.

„Chtěla jsem vyjádřit soustrast těm, co přišli o povodních o někoho blízkého, chtěla jsem poděkovat všem, co jakýmkoliv způsobem pomáhali, ať jde o pracovníky integrovaného záchranného systému, policii, obecní zastupitelstva, média... Chci poděkovat každému jednotlivci z vás. Proto vám všem, kteří jste přispěli k řešení problémů, tak vám, vážení poslanci, děkuji,“ uvedla Němcová.

Tématu povodní se poté ujal i někdejší premiér a nynější šéf NS-LEV 21 Jiří Paroubek. Uvedl třeba, že po volbách noví lidé objevují Ameriku, ovšem on by chtěl sněmovně připomenout, že stát musí mít právní názor při vykupování pozemků, a to z důvodů budování protipovodňových opatření, kdy by stát a obce měly nabízet vytopeným lidem náhradní pozemky na výstavbu nových domů mimo záplavové oblasti.

„O tomto problému ví dobře třeba ministr zemědělství a ten by mne mohl podpořit,“ poznamenal Paroubek, jehož návrhy ale sněmovna zamítla. Paroubek přitom ocenil fungování státní správy při záplavách, ani vláda podle něho neudělala viditelné chyby.

Třeba budete chtít, aby Temelín zvýšil provoz

Téma povodní poté náležitě obměnil až Lubomír Zaorálek z ČSSD. Připomenul totiž dost výrazně kauzu ruského podnikatele Alexeje Torubarova, v níž se angažoval poněkud netradičně ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Pokud došlo k tomu, že na sebe pan ministr nějakou odpovědnost za to, co se tam (na letišti) dělo, bral, tak by mě zajímalo, na základě čeho to učinil. Jestli proto, že je hlavním akcionářem Letiště Václava Havla, ale podle stejné logiky by mohl zítra volat do jaderné elektrárny Temelín a říci, že na svou odpovědnost bere to, že se má zvýšit výkon jaderného reaktoru," zahřímal k tomu do sněmovního mikrofonu Zaorálek s tím, že stejně jako Kalouska poslechnul pozemní personál nebo řízení letového provozu na letišti Praha, tak stejně ho zítra může poslechnout někdo v jaderné elektrárně Temelín.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…