Zděšený Jandák: Stydím se za Schwarzenberga. Včera mluvil jako Emanuel Moravec

18.01.2013 11:57 | Zprávy

Čtvrteční televizní duel mezi dvěma prezidentskými kandidáty Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem zvedl ze židle tisíce lidí. Také jihočeského poslance za ČSSD a herce Vítězslava Jandáka. Ten pro ParlamentníListy.cz exkluzivně řekl, že to, co kníže prohlásil, je ostudou, a že bude volit jedině Miloše Zemana. Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde! Jedině Zeman bude opravdu prezidentem všech Čechů.

Zděšený Jandák: Stydím se za Schwarzenberga. Včera mluvil jako Emanuel Moravec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězslav Jandák, Bohuslav Sobotka a Richard Dolejš ve sněmovně

„To, co udělal a řekl pan Schwarzenberg u Václava Moravce v televizním duelu, je tristní, skandální a vypovídá to o jeho povaze a charakteru. To, že řekne, že by měl být Edvard Beneš i s celou tehdejší vládou postaven před haagský soud, to snad nemůže myslet ani v legraci. Trochu se obávám, zda tyto nesmysly vypouští z úst v rámci taktiky, nebo to souvisí s jeho věkem. V životě bych nikoho takového nemohl volit. Budu volit jednoznačně Miloše Zemana,“ řekl Jandák.

Co Jandáka při sledování včerejšího duelu prezidentských kandidátů rozhněvalo?

Na dotaz Moravce, zda by podpořil zrušení Benešových dekretů, řekl Schwarzenberg, že Benešovy dekrety neplatí už dvacet let – přijetím Listiny práv a svobod přestala prý platnost Benešových dekretů. „Co je zrušené, nemohu ještě jednou zrušit,“ řekl. Na to Miloš Zeman řekl, že se Schwarzenbergem naprosto nesouhlasí a že Benešovy dekrety, které schválil do formy zákona poválečný československý parlament, jsou podle prohlášení českého Ústavního soudu součástí českého právního řádu.

Zeman se také Schwarzenberga dotázal, zda je pravda, že radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům, a že prosazoval, aby se jim vrátil majetek, a zda se předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt radoval z toho, že Schwarzenberg postoupil do druhého kola prezidentské volby.

Schwarzenebrg dále řekl, že český národ odsunem Němců v roce 1945 vážně pochybil: „Já jsem vždy říkal a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu. (V Haagu zasedá Mezinárodní soudní dvůr, kde jsou souzeni například generálové z válek v bývalé Jugoslávii, obvinění z válečných zločinů či genocidy - pozn.red.)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kraus

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…