Ze sněmovny se ozývají hlasy: Je to na odchod z vlády, Karolíno Peake

13.11.2012 20:01

Místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí a šéfka strany LIDEM Karolína Peake by z titulu své funkce měla být vzorem nekorupční političky. Podle některých to ale prý vypadá, že opak je pravdou.

Ze sněmovny se ozývají hlasy: Je to na odchod z vlády, Karolíno Peake
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake
reklama

Poslance Jiřího Bessera (TOP 09) stály jeho problémy ministerské křeslo. Poté, co vyšla najevo skutečnost, že ve svém daňovém přiznání neuvedl fakt, že s odsouzeným podnikatelem Pavlem Hráchem spoluvlastní firmu, bez řečí opustil post ministra kultury.

V této souvislosti se nabízí paralela s problémy současné vicepremiérky pro korupci a šéfky strany LIDEM Karolíny Peake. Ta dokázala s manželem na prodeji vily v Troji vydělat 33 milionů. Kolem prodeje vily a zisku, který z něj manželům Peakovým vyplynul, je však řada nejasností. Spekuluje se dokonce o tom, že vilu mohli sami od sebe koupit oni sami.

Karolíno, zvaž, co dál

Měla by se tak Peake zachovat podobně jako Besser? Třeba Stanislav Polčák z TOP 09 soudí, že ano. „Byla to paní Peake, která vyzývala k rezignaci i jiné ministry, sama by měla zvážit svou důvěryhodnost," řekl ParlamentnímListům.cz pravicový poslanec.

Peake jako Gross?

Podle nezařazeného Stanislava Humla lze vidět paralelu nejenom mezi Peake a Besserem, ale i mezi ní a Stanislavem Grossem. „Měla by určitě odejít z vládní pozice. A kauzu by měla prověřit policie. Je reálné podezření, že šlo o praní špinavých peněz Peakových," řekl redakci. 

Topkař Václav Kubata by nechal rozhodnutí o politické budoucnosti na samotné Peake. „Pan Besser se zachoval tak, jak bych očekával od důvěryhodného politika," řekl ale výmluvně pro ParlamentníListy.cz.

Nejasnost vedle nejasnosti

Ohledně vily Karolíny Peake a jejího manžela panuje řada nejasností.  

První nejasností, na niž upozornil server Českápozice.cz, je pozadí společnosti Nice View, která od Peakových vilu koupila. Vlastnická struktura společnosti je nejasná, protože společnost má akcie na majitele. Z obchodního rejstříku lze dle serveru vyčíst pouze složení představenstva.

Další nejasností je například skutečnost, že za společnost s Peakovými podepsal smlouvu MUDr. Luboš Říha, podnikatel s diamanty. Ten se však objevuje i v zástavní smlouvě, která měla zajišťovat placení splátek. V této smlouvě už vystupoval jako akcionář Nice View. 

A konečně třetím problémem je, že firma byla založena téhož dne, kdy s Peakovými podepsala rezervační smlouvu. A následně o sobě přestala podávat jakékoliv, i zákonem předepsané informace. Proto také není možné zjistit, jak to bylo s nákupem a úhradou nemovitosti v Troji. Server dokonce spekuluje, že si tímto prostřednictvím mohli nakoupit akcie společnosti sami Peakovi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Šulcová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

20:01 „Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

ANKETA Mezi českými politiky napříč celým spektrem UEFA se svým rozhodnutím o trestu pro slávistu On…