Čína na pomyslném stupni vítězů vystřídala Spojené státy, které z něj před 142 lety sesadily Velkou Británii. Objem Číny bude na konci roku činit 17,6 biliónu dolarů, zatímco americké 17,4 biliónu dolarů. Ještě v roce 2000 přitom Američané produkovali třikrát více než Číňané a na počátku 80. let byl rozdíl desetinásobný, upozornil list Financial Times.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co informaci říkají a co to podle nich znamená pro českou, evropskou i světovou ekonomiku a náš vztah k Číně. Většinou politici říkají, že se fakt, že Čína předběhne USA, dal očekávat a že to je velká příležitost pro českou ekonomiku, kterou bychom měli využít. Zvláště v situaci, kdy ekonomiky EU a USA stagnují.
Komunistická strana Číny řídí společnost lépe než vládní strany v USA
„Čína se vrací do pozice, kterou měla naposledy před 125 lety, je to tedy návrat do postavení, které měla tradičně a dlouhodobě. Teď jde o to, jak bude tento růst dále pokračovat a promítat se i do všeobecného růstu kvality života, kvality životního prostředí a tak dále. Čína hodně dokázala, neobejde se bez ní řešení globálních problémů planety, její výkon ovlivňuje globální ekonomiku, nicméně i její budoucnost je stále otevřená a nelze jednoduše extrapolovat. Jak se bude Číně dařit dál, jestli budou následovat další úspěchy a růst životní úrovně jednotlivců, záleží především na Číňanech samotných,“ řekl ParlamentnímListům.cz ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík