Známé tváře zdobí prázdné obaly stran, varuje před volbami profesor Krejčí

08.09.2013 17:19

Profesor Oskar Krejčí má pro voliče jasný vzkaz. V marketingové době nám politické strany předkládají ucelené balíčky, které jsou zabaleny v líbivém přebalu, nejlépe zaštítěny známými osobnostmi. Krejčí však v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz poznamenává, že po volbách mohou být voliči zklamáni. Může se totiž ukázat, že v líbivém obalu není zabaleno vůbec nic. A naděje na zlepšení je v nedohlednu.

Známé tváře zdobí prázdné obaly stran, varuje před volbami profesor Krejčí
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Profesor Oskar Krejčí
reklama

„Většina politiků a politických stran neumí zformulovat věcně použitelný program. To znamená, že ony tváře zakrývají v zásadě skutečnost, že balíček je prázdný,“ konstatoval tvrdě politolog. Poznamenává k tomu, že někteří politici se naučili využívat např. sociálních sítí dříve než jiní, ale tento efekt se již také vyčerpal, zvláště s přihlédnutím k tomu, že na sociální síť vstupuje většina současných politiků.

Profesor přitom nevidí ani možnost pozitivní změny v nejbližší budoucnosti. Skuteční politici, kteří představí nějakou nosnou vizi, přijdou ke slovu až tehdy, až budeme ekonomicky zcela na dně a bude tu rozšířena podstatně horší krize. Takovou tu však zatím nemáme a politici si vystačí s krátkými slogany, které se vejdou na billboard. A pokud už to nezabírá, nastrčí strana do popředí herce či sportovce.

Z těchto krátkých sloganů si ale volič nestačí udělat plastický obrázek o tom, co chce politik prosadit. Stejně tak si nemohou být voliči jisti tím, zda nové tváře usilující o vstup do sněmovny odolají lákadlům či nástrahám lobbistů. O tom svědčí příklad někdejšího ministra dopravy Víta Bárty, který vyhlásil boj betonové lobby, ale zanedlouho v úřadě skončil. Neslavně může podle Krejčího skončit i senátor Tomio Okamura s Úsvitem přímé demokracie. Zaprvé není jisté, že odolá lobbistům, a zadruhé je velmi sporné, zda bude mít dostatečnou politickou sílu k prosazení sebelíbivějších, a třeba i prospěšných, hesel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příště to určí Kalousek s Gazdíkem a bude klid. Nacher, Klaus ml. a Okamura tvrdě o pláči nad Radou ČT. Ale jiní se bojí

18:00 Příště to určí Kalousek s Gazdíkem a bude klid. Nacher, Klaus ml. a Okamura tvrdě o pláči nad Radou ČT. Ale jiní se bojí

ANKETA Rada České televize je v kompletním složení, poslanci ve středu zvolili zbývající tři členy. …