Fiskální pakt znamená, že se ČR zaváže dodržovat určitá rozpočtová pravidla a znamená, že pokud by přestoupila dané parametry rozpočtu, Evropská komise bude rozhodovat fakticky o rozpočtu České republiky a ČR tak přijde o suverenitu nad svým rozpočtem.
Státy, které přistoupily k paktu, budou muset povinně podpořit doporučení Evropské komise. Doporučení se stane závazným příkazem a Česká republika takové „doporučení“ nebude moci odmítnout, nebo by hrozily finanční sankce. Česko by se tím vzdalo suverenity nad svým vlastním státním rozpočtem.
Doporučení Komise EU je závazné a bude kontrolovat rozpočty
V zásadě jde o ,automatické´ přijetí navrženého opatření či doporučení Evropské komise vůči dotčenému státu eurozóny v řízení pro nadměrný rozpočtový schodek, pokud není proti kvalifikovaná většina smluvních stran, jejichž měnou je euro. Pokud návrh Komise nebude mezi státy eurozóny odmítnut kvalifikovanou většinou, pak tato smlouva výslovně zavazuje, i případně přehlasované státy eurozóny, hlasovat v Radě – tedy již v rámci unijního práva a unijních procedur – pro přijetí takového opatření. Účinky Smlouvy vůči České republice nastanou až s přijetím eura.
Jádro smlouvy o rozpočtové unii tvoří soubor pravidel, podle kterých příjmy a vládní výdaje smluvních stran mají být vyrovnané či přebytkové (ve vymezených případech bude možné se od těchto pravidel odchýlit). Zavedení těchto pravidel ve vnitrostátním právním řádu má být přezkoumatelné Soudním dvorem EU, který zde má mít postavení rozhodčího soudu. Smluvní strany se dále zavážou, že přesáhne-li výše vládních výdajů 60 procent HDP, přijmou opatření k jeho postupnému snižování průměrným tempem 1/20 ročně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík