Platy ústavních činitelů byly dlouho zmrazeny, říká senátor. A ukazuje na ty, kteří mají opravdu velké platy

05.12.2014 19:29

Senátor, bývalý poslanec a ještě předtím starosta Domažlic Jan Látka (ČSSD) se přidal k diskutujícím ohledně navyšování platů ústavních činitelů. Na rozdíl od vedení své strany argumentuje dosavadním zmrazením i skutečností, že například soudci si zvýšení v minulosti nakonec vymohli.

Platy ústavních činitelů byly dlouho zmrazeny, říká senátor. A ukazuje na ty, kteří mají opravdu velké platy
Foto: senat.cz
Popisek: Jan Látka
reklama

„Ředitelé státních podniků mají větší platy než premiér. Než prezident. Proč to nevadilo lidem, že soudci si vysoudili zvýšení platů,“ řekl pro ParlamentníListy.cz senátor Látka. „To není o zvýšení platů. Platy ústavních činitelů byly zmrazeny do konce roku 2014. Teď se mluví o tom, co s tím. Zřejmě není důvod, aby byly zmrazeny dál. Myslím, že by bylo správné, jak to bylo dříve, navázat na nějakou průměrnou mzdu nějakým koeficientem. Když se bude ekonomice dařit a půjdou nahoru platy ve veřejném sektoru, tak půjdou nahoru platy i ústavních činitelů. V okamžiku, kdyby se nedařilo, tak půjdou dolů. Teď se nemluví o navýšení platů, mluví se o tom, zda to nerozmrazit úplně a dát tomu nějaký řád. Není to o zvyšování peněz… Dát tomu jasná pravidla a neřešit to každý rok,“ vysvětluje exposlanec.

(Ne)zdanit náhrady

„Sedm let byly platy zmrazeny. Samozřejmě, práce ústavního činitele je pořád zaměstnání. Můžeme si o tom myslet, co chceme. Jak někdo navrhuje, že by to měla být čestná funkce... Může dojít k dohodě, nebo možná by to byla až změna Ústavy, že by to byla čestná funkce, pak samozřejmě každý z těch ústavních činitelů potřebuje nějaké zaměstnání pro svoji obživu. Zdanění náhrad je úplná hloupost. Vezměte si, jste ve firmě, jedete autobusem do Brna a dáte za místenku čtyři stovky. Přijdete do práce, oni vám dají čtyři stovky. Nezdaňují to, proč také. Když má někdo pocit, že jsou náhrady velké, tak ať je sníží. Ale proč zdaňovat?“

Čestné funkce nejsou všelékem

Látka reaguje na diskuze z hnutí ANO, kde se hovoří o čestných funkcích. „Když byste to udělal jako čestnou funkci, nebo měl symbolický plat třeba deset tisíc, tak co bude? Lidé si řeknou - z deseti tisíc přece nemohou žít. Kde ty peníze berou? To si někde nakradou bokem nebo jak? Je to složité. Pozice ústavních činitelů tady v tom není úplně jednoduchá a není jich tolik... Když vím, kolik ti televizní komentátoři mají za pořad a ústavní činitel to má za měsíc, se vším všudy! Ti ředitelé státních podniků, to samé úředníci v exekutivě, náměstci ministrů, ti mají více než ministři. Ředitelé odborů, to všechno… Tam jakoby to nikomu nevadilo. Těch ředitelů, náměstků je dohromady na všech ministerstvech stejně jako poslanců a platy mají dvojnásobné,“ upozorňuje na problém, který se příliš neventiluje.

Vedení ČSSD chce trestat absentéry

Většina lidí zákony prý berou jako druhotnou věc. „Každého zajímá nějaký zákon víc nebo míň, ale zákony lidi obecně nezajímají,“ uzavírá pro ParlamentníListy.cz senátor Jan Látka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

16:26 Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

Senátoři žádají Ústavní soud, aby zrušil nouzový stav. Podle nich vláda svým krokem rozvrací systém …