Hloubkové audity nechal koncem února spustit na šesti ministerstvech řízených zástupci hnutí ANO jeho předseda Andrej Babiš. Nyní o nich Ministerstvo financí zveřejnilo zprávu čítající sto pět stran, v níž se píše, že bylo analyzováno 650 tisíc faktur za 318 miliard korun, veřejné zakázky za 213 miliard korun nebo 86 zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu. „Tušili jsme, že má státní správa v datech nepořádek. Já sám už toho dost zažil a měl jsem představu, co na ministerstvech objevíme. Že to ale bude téměř detektivní práce, mě šokovalo,“ přiznal náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.
Prověrka prý jasně ukázala, co je potřeba napravit. Jde o zavedení centrálních nákupů, zlepšení fungování státní pokladny a také návrh, aby se interní audit ministerstev zaměřil ve větší míře na IT. „Ačkoliv se v posledních letech utratily miliardy korun za nejrůznější IT systémy pro státní správu, získat kvalitní a srovnatelná data o hospodaření ministerstev byl velký problém. Oblast nákupu IT pro státní správu vyšla jako jedna z nejproblematičtějších oblastí,“ konstatoval Lukáš Wagenknecht.
Při auditech bylo identifikováno více než tisíc rizikových obchodů
Jako příklad uvedl 357 milionů korun, které mezi roky 2011 až 2013 vyplatilo Ministerstvo spravedlnosti firmě CCA Group, dodavateli IT služeb. Z toho se podařilo dohledat dokumenty jen k vyplaceným 69 milionům korun, přičemž šlo většinou o zakázky bez výběrového řízení. Zbylých 288 milionů korun byly smlouvy z let 1995 až 1997, kde se nepostupovalo podle zákona o veřejných zakázkách. „Požadavky na IT se za dvacet let výrazně změnily. Není přeci normální, aby se tak dlouho nakupovalo podle stejné smlouvy,“ konstatoval náměstek ministra financí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník