Bečvář končí na generálním štábu, půjde do důchodu. Šlechtová vybrala nového šéfa armády

01.03.2018 9:29

Josef Bečvář už nebude pokračovat na postu náčelníka generálního štábu. Ministryně obrany Karla Šlechtová se dohodla s prezidentem i premiérem, že Bečvářovi nebude mandát prodloužen. Novým náčelníkem generálního štábu bude stávající zástupce náčelníka generálporučík Aleš Opata.

Bečvář končí na generálním štábu, půjde do důchodu. Šlechtová vybrala nového šéfa armády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová

Ministryně obrany Karla Šlechtová ve čtvrtek ráno oznámila jméno nového náčelníka generálního štábu. Vojáky od května povede generál Aleš Opata, současný zástupce náčelníka generálního štábu.

Za týden ve čtvrtek bude ministryně podle svých slov na vládu předkládat odvolání Josefa Bečváře z funkce. „Pan generál Bečvář dosáhl starobního důchodu a budu navrhovat nové jméno nového náčelníka generálního štábu Armády ČR a bude to generálporučík Aleš Opata. Má mou absolutní důvěru. Sloužil a velel několika kontingentům našich zahraničíh misích, třeba v Kosovu, studoval v zahraničí. Klíčové je, že pan generál Opata má respekt vojáků, což je klíčové,“ uvedl na tiskové konferenci Šlechtová.

Všechno podle svých slov předjednala s premiérem, příslušnými poslanci z výboru pro obranu a ve středu též s prezidentem Zemanem, který coby vrchní velitel armády bude nového náčelníka jmenovat. Prezident Šlechtovou v záměru vyměnit Bečváře za generála Aleše Opatu podpořil.

„Panu generálu Bečvářovi chci poděkovat za jeho službu našemu státu a jeho práci na postu náčelníka generálního štábu,“ dodal na brífinku Šlechtová s tím, že nový náčelník nastoupí v květnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

14:33 Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

Redukce emise skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Cíl Vodíkové strategie České…