Bělobrádek věří, že se opět stane šéfem KDU-ČSL. Kdyby to nešlo, zatlačí prý USA a Marťani

22.12.2014 18:30 | Zprávy

Z PROFILŮ Předseda křesťanské lidové strany Pavel Bělobrádek dnes opět zodpověděl řadu dotazů, které mu na jeho profilu na webu ParlamentníListy.cz zanechali jeho čtenáři. Odpověděl na tradiční otázky týkající se církevních restitucí, ale i na to, zda by mělo být referendum o zavedení školného, zda se lidovecký odborník na zdravotnictví Ludvík Hovorka stane ministrem a nahradí tak stávajícího šéfa rezortu Svatopluka Němečka, nebo na to, jak obstojí sociální služby provozované charitou v konkurenci údajně levnějších a lepších sociálních služeb provozovaných obcemi a kraji.

Bělobrádek věří, že se opět stane šéfem KDU-ČSL. Kdyby to nešlo, zatlačí prý USA a Marťani
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Jeden ze čtenářů v souvislosti s církevními restitucemi Bělobrádkovi připomněl, jak církev v minulosti k majetkům přišla. Poukázal na to, že církev se více než 500 let podílela na „robotě, chudobě, krutostech, represích, nevolnictví“, díky nimž „nabyla“ majetek. Upozornil také šéfa KDU-ČSL, že první rázný krok ve věci části církevního majetku udělal první prezident Československé republiky T. G. Masaryk. Bělobrádek ale argumentoval tím, že mnoho darů obdržela církev od panovníků, od šlechty, ale i od samotných občanů. Zároveň naznačil, že některé kroky, které panovníci učinili ve snaze omezit církevní moc, se neosvědčili. V této souvislosti zmínil císaře Josefa II. „Církev o majetek přišla historicky mnohokrát, ale její pravý poklad jsou chudí,“ dodal Bělobrádek na toto téma.

Ideu občanské společnosti podporuji, bezhlavou přímou demokracii ne

Kristýna Kronďáková se Bělobrádka zeptala, zda podporuje ideu občanské společnosti. Zajímalo ji, co udělá pro větší zapojení lidí do veřejného života. A navrhla začít referendem o konkrétních věcech, například o školném. Politik uznal, že občanská společnost je nesmírně důležitá. „Nelze ji vynutit, ale lze jí pomoci vytvořením podmínek,“ uvedl a naznačil, že referendum o školném by neprosazoval, když podotkl, že není příznivcem „bezhlavé přímé demokracie“.

O tom, že církev musí kvůli restitucím přistoupit k restrukturalizaci, nic nevím

Další čtenářku zajímalo, jak Bělobrádek prožije vánoční svátky. „Budu konečně s rodinou, na Silvestra pojedeme k bratrovi na chalupu do Orlických hor,“ odpověděl lidovecký lídr.

Odpověděl i dalšímu tazateli, který má informace o tom, že katolická církev kvůli restitucím musí přistoupit k restrukturalizaci. Proto jej zajímalo, zda má o tom Bělobrádek nějaké informace. Stranický šéf přiznal, že o tom nic neví. Čtenáři doporučil, aby se s dotazem obrátil na Českou biskupskou konferenci.

Bělobrádek reagoval i na poznámku čtenáře, který jej upozornil na to, že i sociální služby provozované Charitou jsou financovány z plateb od klientů, z dotací státu, krajů a obcí. „Vím to, také vím, že část těchto služeb financuje Charita ze svého,“ reagoval Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…