Bouře proti Hegerovi. Nemocné s rakovinou chce prý hnát 120 km pro prášek

12.08.2012 9:06 | Zprávy

Pacienti s rakovinou se v Ústeckém kraji bouří. Ministr poškozuje jejich základní svobodu, nutí je trpět, vydávat více peněz a spoléhat se na nedostatečnou dopravu. Za bioléčbou musí totiž nově dojíždět dál, než dosud. Zdlouhavě a nepohodlně. Mnozí léčbu už tak snášejí velmi zle. Chomutovská Kapka 97 rozjela petiční akci. Připojují se v dalších městech.

Bouře proti Hegerovi. Nemocné s rakovinou chce prý hnát 120 km pro prášek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

Více než 120 kilometrů při převozu tam a zpět, za každého počasí, po přetížené komunikaci I/13 s kritickým místem při průjezdu Bílinou – to zbytečně zatěžuje organismus těžce nemocných pacientů a prodražuje samotnou léčbu. Jde o hlavní důvody, proč chomutovské sdružení Kapka 97 iniciuje petici za zachování biologické léčby v nemocnici Chomutov, kterou ministerstvo zdravotnictví zrušilo. Kvůli jediné infuzi tak musejí pacienti dojíždět ze vzdálených koutů kraje do Ústí nad Labem, přestože dosud byla tato léčba bez problémů aplikována i v Chomutově ve zdejší nemocnici. „Ne všichni pacienti snášejí biologickou léčbu bez problémů, ne všichni pacienti snášejí cestování. Proč zcela zbytečně zesilovat negativní vlivy na jejich organismus? Proč je zatěžovat transportem, aby pod dohledem spolkli prášek nebo dostali infuzi?“ nechápe členka petičního výboru a předsedkyně sdružení onkologických pacientů a přátel Marcela Vörösová z Chomutova. „Aplikace biologické léčby v nemocnici Chomutov bylo nesystémové opatření,“ vyjádřil se k jejímu názoru pro ParlamentníListy.cz Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR.

Pacientský svaz: Ve volbách jim to dají vyžrat!

Kromě zdravotního diskomfortu bude mít ministerské rozhodnutí Podle Svazu pacientů ČR velký dopad zejména na vrstvu těch ekonomicky nejslabších. „Lidé mnohdy nemají práci, omezená je veřejná doprava a ze sociálních důvodů rodiny je to také problém se zvýšenými náklady na dojíždění a obrovská ztráta času. Navíc v takovýchto případech, jako je aplikace bioléčby, je to zvlášť citlivé - pacient by měl mít naopak dojezd do takového zdravotnického zařízení kratší než delší. A v tomto případě je to přes 60 kilometrů, což je horší dostupnost, než kdykoliv v minulosti. To je nepřijatelné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR, který má i v Ústeckém kraji své zastoupení.

Komunista by dal sanitku

Podle Olejára je rušení některých pracovišť mimo krajská města rozhodně špatná zdravotnická politika. „Žel tato vládní pravicová koalice a zejména ministr Heger z TOP 09 se o občany moc nestará a je jim jedno, jak se na specializované pracoviště pacient dostane. Sanitkou to nebude, jako v době vlády komunistů. Tak je na občanech, jak se ve volbách s nimi vypořádají,“ je přesvědčen šéf pacientské organizace, že veřejnosti již skutečně dochází s vládou trpělivost, a to i ve věch zdravotní péče.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…