Církevní restituce ani Klausova amnestie neplatí, ohromil aktivista

18.07.2013 4:41

Opět je na scéně Slávek Popelka se svými protestními kroky a snahou o cestu k zářným zítřkům. Tentokrát však nevyvíjí své aktivity ve společnosti nějaké iniciativy, hnutí či aktivistů, ale jen ryze sám. Chce dosáhnout toho, aby byl zrušen zákon o církevních restitucích či dokonce byla uznána za neplatnou novoroční amnestie Václava Klause.

Církevní restituce ani Klausova amnestie neplatí, ohromil aktivista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slávek Popelka
reklama

Podle Slávka Popelky, o kterém ParlamentníListy.cz v minulosti již mnohokrát psaly v souvislosti s jeho protivládními aktivitami (zejména s Holešovskou výzvou), je třeba udělat další kroky. To, že skončila vláda Petra Nečase, proti které byly jeho protestní snahy především namířeny, nestačí.

„Poté, co se do vlády dostala v loňském roce strana LIDEM, kterou nikdo nevolil, tato vláda neměla mandát k tomu, aby o čemkoli rozhodovala. A i když to dělala a schvalovaly se pod jejím vedením velmi důležité zákony, je třeba to připomenout, a ty zákony anulovat. Chystám v tomto ohledu na bývalou vládu trestní oznámení,“ prozradil Slávek Popelka ParlamentnímListům.cz. Jak zdůraznil, tato aktivita je však ryze jeho osobní snahou, přesto doufá, že se tím někdo bude zabývat.

„Vždyť si uvědomme, že za těchto okolností byl schválen mimo jiné zákon o narovnání s církvemi, který stát ochudí o desítky miliard korun. Uskutečnila se taktéž Klausova prezidentská amnestie. I ta by měla být přehodnocena. Podobně jsou na tom i další zákony, které vznikly z - dle mého - nezákonné podpory nevolené strany Karolíny Peake,“ vysvětlil dál Popelka. V souvislosti s jeho přáním na zrušení prezidentské amnestie ho nijak nerozhodil ani fakt, že v podobných snahách u Ústavního soudu neuspěli ani senátoři, kteří chtěli v té době již ve své funkci finišujícího prezidenta Václava Klause obžalovat z velezrady.

Ani proti církevním restitucím nebojuje Popelka sám 

Co se týká církevních restitucí, ani v odporu proti nim není Popelka osamělým hráčem. Proti vrácení majetku církví bojuje celá řada občanských iniciativ, bojovala taktéž politická opozice (KSČM a ČSSD), ze jmen bojovníků stojí za zmínku zcela určitě spisovatelka Lenka Procházková.

Jak se tedy zdá, snaha Slávka Popelky a podání trestního oznámení na nezákonnost rozhodování vlády Nečase zřejmě příliš naději na úspěch nemá. V každém případě si však může Popelka připsat další bod ve svých aktivitách proti režimu a systému. I když ne všechny byly úspěšné, vyjma startu Holešovské výzvy, jméno Slávka Popelky vstoupilo díky nim do povědomí široké veřejnosti. Nebylo proto příliš velkým překvapením, když tento bojovník za změnu oznámil v loňském roce dokonce kandidaturu na prezidenta v první přímé volbě. Nakonec do ní však nevstoupil – prý pro nedostatek finančních prostředků, které by nutně vyžadovala volební kampaň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…