Čunek chce po Nečasovi viníky arbitráží. Kalousek: Neplýtvej energií

01.07.2011 19:33

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) se pozastavuje nad tím, že nikdo u nás nehledá konkrétní viníky u kauz, v kterých hrozí Česku mezinárodní arbitráže v řádech miliard korun. Rozhodl se tedy na tento fakt upozornit premiéra Petra Nečase (ODS) v Otevřeném dopise a vyzvat ho, aby se po vinících začal pídit. "Jsem připravený podat také trestní oznámení na neznámého pachatele, protože je mi jasné, že za chybnými rozhodnutími musí stát konkrétní lidé. A ty je třeba najít," řekl Čunek ParlamentnímListům.cz.

Čunek chce po Nečasovi viníky arbitráží. Kalousek: Neplýtvej energií

Důvodem otevřeného dopisu Jiřího Čunka jsou arbitráže. Ty vznikly v souvislosti s firmou Diag Human, v minulosti se řešila desetimiliardová arbitráž s nizozemskou společností CME. Jako Damoklův meč visí nad Českem nyní další hrozba arbitráže - tentokrát kvůli votovoltaickým elektrárnám.

Čtěte také:

I proto v dopise Čunek upozorňuje premiéra Nečase na to, že jedním z důvodů současné rozšířené frustrace Čechů je neoznačování viníků, kteří jsou v jednotlivých kauzách odpovědní za mnohamiliardové škody státu.

ČTĚTE celý dopis ZDE

"Nepojmenování chybného jednání a rozhodnutí konkrétních osob vede k dalším škodám, které páchají oni sami nebo jiní, kteří jsou si jisti, že nikdy k odpovědnosti voláni nebudou. V důsledku chyby nebo kriminálního jednání čelíme dnes hrozbě arbitrážních sporů ze strany vlastníků fotovoltaických elektráren. Přitom už nyní jsou domácnosti i podniky postiženy zvýšením cen elektrické energie, protože - naprosto nepochopitelně - od roku 2006 nebyly výkupní ceny solární energie nijak řešeny," píše mimo jiné Čunek premiérovi.

Čunek: Podám trestní oznámení. Aspoň to vyšetří snad policie

Jak řekl současný senátor a bývalý ministr pro místní rozvoj ParlamentnímListům.cz, je připravený podat v celé záležitosti na policii trestní oznámení na neznámého pachatele. "Tím, že se tím policie začne zabývat, se snad ukáže, kdo ta špatná rozhodnutí udělal. Ten musí být potrestán. Otázkou je, zda šlo skutečně o chybu nebo úmysl," řekl Čunek. I proto prý poslal premiérovi Petru Nečasovi otevřený dopis, aby musel na jeho výzvu reagovat.

"Ano, otevřený dopis jsme viděl na webu KDU-ČSL, oficiálně si myslím, že ještě k panu premiérovi nedorazil. Až se tak stane, určitě na něj bude nějak reagováno - ze zákona je to do patnácti pracovních dnů," řekl ParlamentnímListům.cz k dopisu mluvčí Vlády Jan Osúch.

Srovnejme si vývoj výkupních cen solární energie, vyzývá Čunek Nečase

To, že nepůjde zřejmě jen o odpověď v rámi společenské konverzace, naznačuje i to, co dále ve svém dopise Čunek uvádí. 

"Pro pochopení chyby na straně českých úředníků je dobré se podívat na vývoj výkupních cen solární energie v ČR a v Německu v porovnání s vývojem cen fotovoltaických systémů.
Minimálně od roku 2006 se cena fotovoltaických systémů pravidelně každoročně snižuje. Jenom od začátku roku 2006 do konce roku 2009 tento pokles činí více než 40 %. Je to dlouhodobý trend, který je znám u všech rozvíjejících se moderních technologií a je dán rozvojem a investicemi do výzkumu a vývoje v této oblasti," píše senátor.

Čtěte také:

A připomíná, že německá vláda v souladu se snižujícími se cenami solárních panelů každoročně již od roku 2004 snižuje výkupní ceny elektřiny z těchto zdrojů. Naproti tomu český Energetický regulační úřad nesmyslně, proti trendu snižování cen fotovoltaických systémů, ve stejném období zvýšil výkupní ceny.

Čtěte také:

"Přičemž měl a mohl stejně jako v Německu cenu od roku 2007 snížit o 5 %. Dalším zákonným snižováním o 5 % v letech 2008 a 2009 bychom drželi podporu na přijatelné výši a jistě by nedošlo k tak výraznému solárnímu boomu, který nám působí a bude působit velké problémy. Samozřejmě měla být vláda zároveň upozorněna na nutnost změny zákona tak, aby snižování mohlo být prováděno bez omezení 5 %, pouze v závislosti na vývoji cen fotovoltaických systémů," pokračuje dále Jiří Čunek směrem k Nečasovi a žádá o sdělení, kdo je zodpovědný za bezmyšlenkovitý vývoj výkupních cen ze solární energie v ČR.

Sdělte, zda byli viníci potrestáni, píše Čunek. Kalousek: Ať neplýtvá energií

"Zároveň mi, prosím, sdělte, jak byli tito viníci potrestáni a zda ještě pracují ve státní či státem ovládané sféře," zakončuje svůj dopis premiérovi senátor Čunek.

A co na to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který býval spolustraníkem Jiřího Čunka? Právě on nyní totiž záležitosti kolem možné arbitráže za solární elektrárny řeší.

"Myslím, že žádný soudný člověk by neměl takto plýtvat energií ve věci, jakou je takovýto otevřený dopis. Myslím, že to ví i pak Čunek," reagoval pro ParlamentníListy.cz Kalousek.

Čtěte také:

Fotokoláž: rep

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

14:33 Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

Redukce emise skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Cíl Vodíkové strategie České…