„Demisi, demisi, demisi,“ řvali lidé procházející protestním průvodem po Národní třídě, přesně jako před třiadvaceti lety. Nicméně v Praze se toho na 17. listopadu dělo mnohem víc. Těch akcí bylo nespočet, od samostatných akcí po desetitisícový průvod.
Ověnčené památníky
Před kostelem Panny Marie Sněžné bylo zrána víc ruských turistů než účastníků mše věnované Bohu a Anežce České za třiadvacet let svobody. Pak se ale kolem desáté kostel postupně zaplnil. Hlavním celebrantem byl biskup pražské římskokatolické arcidiecéze Karel Herbst. Nejdříve zavtipkoval, že museli kněží Marii Sněžnou požádat, aby se nezlobila, že bude v jejím kostele velebena jiná svatá.“Před třiadvaceti lety byla svatořečena a v tu dobu se národ osvobodil. Anežka byla s námi, když padla vláda jedné strany. Jsme jí zavázáni vděčností,“ řekl. Z Bible četl i herec Jan Potměšil.
U památníku 17. listopadu na Národní třídě to už v tu dobu vypadalo jako v květinářství. Věnce tam položili prezident Václav Klaus a později premiér Petr Nečas. Postávala tam i šéfka Suverenity Jana Bobošíková a její manžel držel další věnec. Před průchodem tou dobou ještě postávali signatáři akce D.O.S.T. a na transparentu měli heslo: „Chráníme prezidenta, chráníme stát.“ Vedle stál pán s otevřenými deskami, kde měl napsáno, že Klaus rozkradl zemi, což hlasitě komentoval: „Oni ho zde hájí, aby mohl dokončit dílo zkázy a mohl ukrást ještě to málo, co nám zbylo."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský