Dobeš brání sexuálnímu byznysu. Poučení o AIDS mají žáci ale dostat

20.09.2011 21:16

Sexuální výchova se bude vyučovat na školách jako součást etické výchovy. Nebude se však při ní využívat speciální příručka Sexuální výchova, kterou vydalo ministerstvo školství před dvěma roky. Ministr Josef Dobeš prohlásil, že tím jen zastavuje byznys, který si někdo ze sexuální výchovy dělá. Popřel však, že by se žákům nedostalo informací o nebezpečí chorob včetně AIDS nebo možného sexuálního zneužívání.

Dobeš brání sexuálnímu byznysu. Poučení o AIDS mají žáci ale dostat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

Proti žádné oblasti výuky ve školách se mezi rodiči nikdy nezvedla taková vlna odporu jako v případě sexuální výchovy. Ta směřovala jinam za „zeleného" ministra Ondřeje Lišky, úplně odlišným směrem se ubírá za nynějšího šéfa resortu Josefa Dobeše. Ten už před časem vyhověl protestům rodičů a nechal z webových stránek ministerstva školství stáhnout kontroverzní příručku sexuální výchovy.

Nyní měl stát za dokumentem ministerstva školství s názvem Pročištění rámcového vzdělávacího plánu, v němž jsou podle MF Dnes vyškrtnuty pasáže o sexuálním zneužívání dětí se zdůvodněním, že by to žáky zbytečně traumatizovalo. A osvětové pasáže o pohlavně přenosných chorobách včetně smrtelného onemocnění AIDS z něj prý byly vymazány proto, že rodiče si údajně nepřejí detailní informace o navlékání kondomu a antikoncepci.

Žáci budou o nebezpečích informováni

„I nadále budou děti informovány o nakažlivých nemocech a o všech rizicích, které souvisí s nezodpovědným sexuálním chováním, nebo o hrozbě sexuálního zneužívání," ohradil se pro ParlamentníListy.cz ministr školství Josef Dobeš proti uvedeným tvrzením. Sexuální výchova se bude ve školách vyučovat jako součást etické výchovy, ale už se k ní nebude využívat příručka Sexuální výchova.

„Stáhl jsem příručku, která nastavovala sexuální byznys ve školství a to v tom, že soukromí autoři si napsali příručku a ministerstvo ji zaštítilo a zaplatilo," vysvětlil ministr s tím, že tohle by teoreticky ještě skousl. „Mnohem nepřijatelnější pro mne bylo, že příručkou bylo sděleno učitelům, vy jste to dělali špatně, vy to neumíte, jediný možný způsob jak to dělat je s navlečeným kondomem na ruce, když budu parafrázovat jednu z kapitol," rozhořčil se Josef Dobeš.

Sexuální výchova musí probíhat důstojnou formu

Dále poukázal na to, že se hned vyrojily firmy, které jsou připraveny vzdělávat děti v sexuální výchově. „Já jsem proto řekl, že příručka není doporučená. Školy to nějakou dobu dělaly a nepochybně to dělají důstojně a přiměřeně," podotkl ministr s tím, že na školách hlavní tíha při sexální výchově dětí neleží.

„Poučení o sexu je primárně na rozhodnutí rodičů. Chápu, že to někteří z nich nezvládnou, takže je zastoupí učitelé, kteří děti dobře znají a zvolí vhodnou formu. Ale vždy to musí být důstojnou formou a se souhlasem rodičů," odkázal Dobeš na případy, kdy měly děti ve školách sdělovat svým vrstevníkům, zdali již měly menstruaci, onanovali, viděly porno a podobné věci z intimního života.

Varování před cizím strýčkem už dětem nepostačí

Známá sexuoložka Hana Fifková však je přesvědčena, že dnešním dětem už nepostačí rodičovská rada, aby nechodily s cizím strýčkem. Podle ní učitelé po nějaké učebnici dlouho volali. A příručku, které se jim dostalo, si mohou přizpůsobit. „Ještě před rokem měl ministr Dobeš celkem osvícené názory. Mrzelo by mě, kdyby teď otočil," poznamenala Fifková pro MF Dnes.

„Sexuální výchova by neměla na školách vůbec být, primární je zodpovědnost rodičů. Ti ji mohou delegovat na školu, ale pak by tahle oblast výuky měla být pojednána nějakým seminářem či přednáškou, které by si škola vybrala z nabídky psychologů či sexuologů. V každém případě by musely být nepovinné a účast žáků podmíněna souhlasem rodičů," prohlásil pro ParlamentníListy.cz průkopník domácího vyučování dětí a ředitel Institutu svatého Josefa Michal Semín.

Skupinové vyučování sexuální výchovy je nevhodné

Otec osmi dětí si nepřeje, aby ho v této oblasti škola zastupovala. „S nebezpečím sexuálního zneužití je seznámím já, stejně jako s dalšími otázkami v oblasti intimního života. Nemám jistotu, že je učitelé seznámí tak, jak si to představuji já. Navíc kolektivní skupinové vyučování předmětu typu sexuální výchova je obecně zcela nevhodné," dodal zastánce křesťanských konzervativních názorů.

K věci:

Skupinový sex do škol nepatří, míní ministr školství Dobeš 

Sexuální výchova bez AIDS a zneužívání. To je nový plán ministerstva 

Hájek: Oplzlá perverzní sexuální příručka vychází z bolševismu 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník, Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…