Drábek: Chci, aby si lidé spořili na důchod automaticky. Ale teď ne

08.12.2011 6:36 | Zprávy

Po řadě let se některá z českých vlád odhodlala vypracovat a předložit důchodovou reformu. Koaliční vláda premiéra Petra Nečase nedávno přehlasovala Senát ČR, a tak se zdá, že lidé si budou moci od roku 2013 (uvažuje se však i o odkladu a roku 2014) vyvést část peněz z průběžného systému do soukromých penzijních fondů na svůj vlastní účet. Kolem schválené podoby ale panuje řada otázek.

Drábek: Chci, aby si lidé spořili na důchod automaticky. Ale teď ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

O co vlastně v principu jde? Klasické průběžné financování důchodů, tak jak ho známe z dneška (odvedené peníze se rovnou „přelévají" do měsíční výplaty důchodcům), bude doplněno tzv. druhým pilířem. Průběžný systém zůstane nadále primárním, jeho význam ale klesne. Lidé si budou moci vyvést část peněz odváděných na důchodové pojištění (3%) na svůj účet u soukromých fondů, budou si ale muset současně další 2% navíc připlatit. Další 1% budou moci děti dobrovolně posílat na důchod svým rodičům. Kdo se rozhodne dobrovolně vstoupit do tohoto systému, už z něj po celý zbytek svého života nebude moci vystoupit.

Před časem se objevila řada otázek týkajících se toho, co se stane s naspořenými penězi člověka, který zemře, aniž by dosáhl důchodového věku. Když člověk zemře ještě před odchodem do důchodu, stávají se naspořené peníze součástí dědictví. Jestliže člověk ale zemře například v prvním roce pobírání důchodu, bude rozhodovat, jaký režim výplaty si zvolil - když se rozhodl zemřelý pro doživotní rentu, peníze propadají, když se rozhodl pro výplatu ve dvacetiletém cyklu (těch bude menšina), obdrží dědic zbytek naspořeného.

SLEDUJEME téma Důchodová reforma


Reforma až po dalších volbách, horuje Škromach

Důchodová reforma se nelíbí opozici. „O podobě důchodové reformy by měly rozhodnout až příští volby. Ať si voliči transparentně vyberou koncept, který je jim blízký. Pokud vláda bude nadále prosazovat svůj koncept, budeme po našem případném vítězství zvažovat, jaké budou smluvní podmínky. Minimálně ale bude naší prioritou, aby každý z vládou připravovaného systému mohl dobrovolně vystoupit, kdykoli to uzná za vhodné," uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor ČSSD Zdeněk Škromach.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Přemysl Houda

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…