Finanční policie Kalouskovi zůstane. Bude ale víc pod kontrolou

22.06.2011 4:49

Jak vypadá situace ve vládní koalici před středeční K9, na níž se má jednat o dodatcích ke koaliční smlouvě? Podle informací ParlamentníchListů.cz by se měly především ještě dořešovat programové záležitosti. Důležitý posun je ve věci nezávislosti Finančně analytického útvaru ministerstva financí.

Finanční policie Kalouskovi zůstane. Bude ale víc pod kontrolou

ODS i Věci veřejné by byly nejraději, kdyby byl úřad vyčleněn úplně mimo ministerstvo financí, případně další rezorty. VV navrhovaly, že by útvar mohl spadat pod Českou národní banku.

Více:
Kalousek ví o záměru sebrat mu FAÚ. Tečka

FAÚ dozná změn

Podle informací ParlamentníchListů.cz se patrně nepodaří prosadit, aby byl FAÚ odejmut z gesce ministerstva financí, neboť kdyby se tak stalo, hrozilo by, že by TOP 09 na popud ministra financí Miroslava Kalouska odešla z vlády, ale je shoda, že dojde k určité změně směrem k větší kontrole.

Téma: vládní krize   

Tedy, že by byl například šéf úřadu jmenován vládou a byl by podřízen kontrole nějakého orgánu. Poslanec ODS Michal Doktor v tomto smyslu navrhoval, že by podobně jako v případě BIS či odposlechů vznikla stálá sněmovní kontrolní komise složená z poslanců.

Více: Seberte Kalouskovi jeho tajnou policii, žádají poslanci ODS a VV

V programových záležitostech akcentují VV především otázky boje proti korupci, práva a větší specifikaci reforem.

Jednání se možná o týden protáhne

Součástí dodatku ke koaliční smlouvě má být i rozdělení náměstků na ministerstvech mezi jednotlivé koaliční strany dle principu, že každá z koaličních stran bude mít na ministerstvu svého náměstka. ParlamentníListy.cz ale nemají informace, že by již existoval nějaký konkrétní návrh, či že by strany přišly se svými požadavky. Zvýšení počtu náměstků se má především týkat právě Věcí veřejných.

Radek John již oznámil, že VV chtějí mít ve vládě 4 straníky. Do vlády se podle jeho slov nevrátí ale ani on, ani Vít Bárta.

Podrobněji:
John ani Bárta už se do vlády nevrátí. Véčka vybírají nové tváře

Samotný ministr dopravy Radek Šmerda, jenž převzal křeslo po Vítu Bártovi, počítá s tím, že post opustí také. Předseda VV Radek John jej chce obsadit straníkem. Spekulovalo se o bývalém hejtmanovi ODS a nynějším poslanci VV Petru Skokanovi.

Více:
Záchrana vlády: Nečas má návrh, jak nasytit Véčka

Příští týden by již měla vypršet lhůta do konce června, kterou podmínily Věci veřejné svou účast ve vládě za předpokladu, že budou dojednány dodatky ke koaliční smlouvě. Podle informací ParlamentníchListů.cz zde existuje vůle, pokud budou v jednáních zaznamenány pokroky, prodloužit lhůtu o týden, aby jednání neztroskotala a VV neodešly z vlády jenom na tom, že „se to nestihlo".

VV stále uvažují o tom, že by mohly reformní úsilí Nečasovy vlády podporovat bez své účasti ve vládě. To bude také záležet na vyřešení personálních otázek, ve kterých kromě shody na obecném principu rozdělení náměstků, zatím nedošlo k posunu.

Více:
Tři scénáře, jak Véčka nezabijí Nečasovu vládu. Známe je

Čtěte také:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostuda na spadnutí, možná mezinárodní. „Chtějí na ty fleky co nejdřív.“ Ministerstva čeká šok

4:44 Ostuda na spadnutí, možná mezinárodní. „Chtějí na ty fleky co nejdřív.“ Ministerstva čeká šok

Sněmovnou v týdnu prošla novela služebního zákona. Zatím v prvním čtení. Změny z pera vládní pětikoa…