Třicetistránkový dokument, jehož autor zůstal anonymní, svým zpracováním dané problematiky působí velmi zasvěceně. Analýzu „Předseda vlády ing. Jan Fischer a jeho podíl na podvodných zakázkách v Armádě ČR v letech 2009-2010“ zveřejnila iniciativa „Nechceme Fischera“ a volně se šíří po internetu.
Podrobná analýza ve svém úvodu nejdříve popisuje praxi v realizaci armádních zakázek. Uvádí, že v minulosti se specializovaná technika cizí provenience nakupovala prostřednictvím státních podniků a šlo o systém, který byl průhledný a poměrně snadno kontrolovatelný. Už v průběhu devadesátých let se však přistoupilo k těmto nákupům skrze soukromé zprostředkovatelské firmy.
Celý dokument ZDE
„Důvod byl jediný – zastřít skutečné prodejní ceny tuzemských i zahraničních výrobců vojenské techniky a materiálu a vytvořit tak podmínky pro obohacování se politiků (a částečně i politických stran), kteří o nákupu vojenské techniky a materiálu rozhodují, nekontrolovatelnými provizemi ze zisku získaného prostřednictvím uměle navýšených a předražených prodejních cen armádní techniky a materiálu,“ píše autor dokumentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka