Před týdnem na dotaz Václava Moravce ve čtvrtečním duelu prezidentských kandidátů v České televizi, zda by podpořil zrušení Benešových dekretů, řekl Schwarzenberg, že Benešovy dekrety neplatí už dvacet let – přijetím Listiny práv a svobod přestala prý platnost Benešových dekretů. „Co je zrušené, nemohu ještě jednou zrušit,“ řekl. Později se opravoval, že jsou podle něho vyhaslé.
Beneš by patřil podle knížete před soudní dvůr v Haagu soudící válečné zločince
Schwarzenberg v duelu také řekl, že český národ odsunem Němců v roce 1945 vážně pochybil: „Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu. (V Haagu zasedá Mezinárodní soudní dvůr, kde jsou souzeni například generálové z válek v bývalé Jugoslávii, obvinění z válečných zločinů či genocidy.)
Schwarzenberg pak odpověděl na Zemanovu zmínku, že se měl předák sudetských Němců Bernd Posselt radovat z jeho postupu do druhého kola s tím, že je rád, když se kdokoli raduje z jeho úspěchu. Posselt ale ve čtvrtek pro ČT dementoval, že by něco takového k prezidentské volbě řekl. Zeman se v této záležitosti odkazoval na Britské listy, které měly informaci čerpat z německých Süddeutsche Zeitung. Britské listy se ale proti tvrzení expremiéra ohradily.
Zeman se jen zeptal...
Zeman se mimo to Schwarzenberga také dotázal, zda je pravda, že radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům a že prosazoval, aby se jim vrátil majetek, jak se píše v životopise Schwarzenberga.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík