Rakouský místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas spolu s německým europoslancem Elmarem Brokem žádají Evropskou komisi, aby rychle vyšetřila, zda vznik Rusnokovy vlády neodporuje hodnotám Evropské unie a Lisabonské smlouvě.
Od českých politiků za to sklidili tvrdou kritiku, komentoval to i prezident Miloš Zeman. Do europoslanců se přitom pustili politici napříč politickým spektrem, bez ohledu na to, zda vládu odborníků Jiřího Rusnoka podporují či nikoliv. EU se nám podle nich nemá co vměšovat do domácí politiky.
Ať si přečtou Ústavu, vzkázal prezident Zeman
„Každý se snaží nějakým způsobem zviditelnit. Ústava České republiky jasně říká, že prezident jmenuje předsedu vlády, aniž by stanovila podmínku, že toto musí nejdříve schválit sněmovna. Vláda musí pochopitelně do třiceti dnů předstoupit před sněmovnu a požádat o důvěru. Přál bych panu místopředsedovi Evropského parlamentu, aby se před tím, než bude mluvit, seznámil s Ústavou České republiky,“ vzkázal jim český prezident Miloš Zeman.
Europoslanec za ODS Ivo Strejček oba své bruselské kolegy ostře zkritizoval a v případě Othmara Karase připomněl důležité zjištění. „Postup některých europoslanců považuji za absolutně nepřijatelný. Nikdy bych si nedovolil kritizovat vnitřní uspořádání v některém členském státě. Respektuji jejich suverenitu,“ uvedl člen Evropského parlamentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka, Lukáš Petřík