Ještě jedno překvapení Klausovy amnestie. Ukázal na něj ministr

03.04.2013 4:39 | Zprávy

Právníky překvapila slova ministra - šéfa legislativní rady Petra Mlsny v sobotním Právu. Prohlásil, že u prezidentské amnestie ho mnohem víc než abolice zarazila poměrně nízká kritéria pro vymazání záznamu z trestního rejstříku. „Nyní se někteří lidé budou moci ucházet o funkce, kde je podmínkou bezúhonnost. A překvapuje mě, že toto odbornou veřejnost nezajímá,“ prohlásil člen Nečasovy vlády, jako kdyby amnestovaní masově nastupovali na významná místa na ministerstvech.

Ještě jedno překvapení Klausovy amnestie. Ukázal na něj ministr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Odborná veřejnost považuje výrok ministra Mlsny za odvádění pozornosti od toho, co je skutečně u novoroční amnestie Václava Klause podstatné, a to je abolice, tedy zastavení trestního stíhání závažných hospodářských kauz, které trvaly déle než osm let. „To, že někomu byly zamazány tresty o rok dřív, nemůže přinést nějaký fatální důsledek. Srovnávat to s tím, jaké fatální důsledky přinesla abolice, mi připadá jako ústřel mimo,“ prohlásil známý advokát Václav Láska. I když připustil, že se mohou najít „jednotky případů, kdy to bude do očí bijící“, dodal, že určitě nemohou mít horší důsledky než abolice. „To si neumím představit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Láska.

Amnestovaní nemusí čekat tři roky na zahlazení trestu

U amnestie v prvním článku tehdejší prezident prominul nevykonané nepodmíněné tresty svobody do jednoho roku všem a u osob ve věku 75 let dokonce tresty do 10 let. Na tyto osoby se má pohlížet, jako by odsouzeny nebyly. Podobně se postupuje u amnestovaných pravomocně uložených podmíněných trestů nepřesahujících dva roky.

Podle trestního zákona jsou jinak podmínky zahlazení trestu mnohem přísnější. „Soud zahladí odsouzení, vedl-li odsouzený po výkonu nebo prominutí trestu anebo po promlčení jeho výkonu řádný život,“ říká zákon. Lhůta, po kterou se musí odsouzený chovat po opuštění vězení řádně, záleží na výši uloženého trestu. U odnětí svobody do jednoho roku jsou to tři roky, kdy se trestaný nesmí dopustit žádného prohřešku. Teprve pak je mu odsouzení zahlazeno a hledí se na něj, jako by nebyl odsouzen.

Bezúhonnost amnestovaných je problém, ale minimální proti zastavení trestního stíhání

Ani další právníci nesouhlasí s názorem Petra Mlsny, že by zahlazení drobných trestů bylo srovnatelné s abolicí. Podle právníka, poslance TOP 09 Stanislava Polčáka se nedá zahlazení trestu poměřovat se zastavením trestního stíhání. „Spíš je to jen nahrávka na to, aby premiér Nečas mohl říci, že i právníci hovoří o tom, že věc s amnestií nebyla sama o sobě rozporuplná, ale že možná dílčí aspekt rehabilitace byl špatný. A je to přesně naopak. Na amnestii byla špatná hlavně ta část aboliční,“ je přesvědčen poslanec vládní koalice. Připustil, že i bezúhonnost amnestovaných je problém, který ukazuje, že amnestie byla nedostatečně připravena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutý vtip, marihuana? Lipavského óda na Fialu. Je zde dohra

17:14 Krutý vtip, marihuana? Lipavského óda na Fialu. Je zde dohra

Petr Fiala jako nejlepší český premiér polistopadové historie? Podle ministra zahraničí Jana Lipavsk…