Kalousek Nečasovi: Pan premiér se mýlí. Vláda pak nemá smysl

18.08.2011 17:09

AKTUALIZOVÁNO Za více než rok existence vlády Petra Nečase bychom nalezli několik zdánlivě nepřekonatelných problémů, které ovlivnily případně částečně paralyzovaly chod celého kabinetu. Poslední klín se jmenuje Ladislav Bátora, kvůli němuž odešla TOP09 ze středečního jednání vlády.

Kalousek Nečasovi: Pan premiér se mýlí. Vláda pak nemá smysl

Tento vysoký úředník ministerstva školství budí kontroverzi v podstatě hned od svého nástupu do funkce. Nejen opozicí je mu vytýkána minulost a údajné napojení na nacionalistické kruhy. Do poslední přestřelky se zapojil i ministr financí Miroslav Kalousek, který svým prohlášením atakuje předsedu vlády. Schyluje se k souboji titánů?

Petr Nečas akceptoval omluvu ministra školství Josefa Dobeše ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi a prohlásil, že byla naprosto nezbytná.

Podrobněji:
Bátora urazil knížete, Dobeš neustoupil. Omluvil se, ale úředníka nepropustí

Bátora a reakce politiků:
Bátora: Chudáček starej Karel Schwarzenberg

Je Bátora subalterní úředník?

Pro premiéra je však nutné, aby se Dobeš od výroků pana Bátory jednoznačně distancoval. "Můj názor na působení pana Bátory ve vysokých pozicích státní správy se nemění. Považuji za neúnosné, aby spor o jednoho subalterního úředníka blokovat činnost celé vlády. Vládu čeká projednávání důležitých reforem a schvalování státního rozpočtu. To jsou opravdu důležitá témata. Proto o této věci jednám a budu jednat se zástupci obou koaličních stran," uvedl ve čtvrtečním tiskovém prohlášení Nečas.

Starý fašoun? Začínám si to myslet

Na něj však hbitě reagoval Miroslav Kalousek. "Pan premiér se ve svém dnešním tiskovém prohlášení mýlí. Nejde o spor o jednoho subalterního úředníka. Celá záležitost se týká otázky, zda je možné zneužívat státní správu pro pronikání extrémistických názorů a zda mohou zástupci státní správy urážet ústavní činitele. Pokud to možné je, existence takové vlády nemá smysl. Pana premiéra i ministra školství jsme dlouhodobě upozorňovali na neudržitelnost této situace, ani jeden z nich ji nechtěl řešit. Proto tuto situaci musí řešit ministři za TOP 09. Existují totiž určité hranice, které nelze překročit," uvedl v tiskovém prohlášení Kalousek.

Kalousek následně v ČT dodal, že by měl ministr Josef Dobeš během několika hodin či dnů zasáhnout. Kalousek pak odmítl, že by kdy veřejně řekl, že Bátora je "starý fašoun". "Ale když se mě na to tak ptáte, začínám si to myslet," dodal Kalousek.

Sledujeme případ Ladislava Bátory. Vše o něm čtěte ZDE

Stejný metr pro všechny 

Politolog Miroslav Mareš považuje kauzu Bátora v jejím aktuálním vyhrocení od TOP 09 za zástupnou a připomíná, že právě TOP09 nebyla tak zásadová např. v loňské kauze Jiřího Jezerského, která ovšem nebyla zcela totožná.

Související:
Vůbec nejde o Bátoru, udeřil John. Dusno ve vládě pokračuje

"To už jsou zřejmě upřímněji míněny proti-Bátorovské akce ProAltu či Strany zelených. Pokud vím, tak z úst pana Bátory zatím otevřeně extremistický názor v jeho funkci nezazněl, nicméně je faktem, že jeho výroky o homosexuálech mohou odporovat některým evropským závazkům ČR," konstatuje odborník na extremismus Mareš. Zásadnější problém je prý loajalita státních úředníků vládě.

"Zde souhlasím s kritikou od TOP 09, nicméně nelze přehlédnout ani předchozí výroky ministra Schwarzenberga (ani ministr by veřejně neměl urážet státní úředníky) a bude třeba bedlivě sledovat, zda se i v jiných kauzách bude státním úředníkům měřit stejným metrem," uzavřel pro ParlamentníListy.cz Mareš.

Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

14:19 Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

Vláda chce prý ulevit žákům a studentům a zbavit je covidových testů. Epidemie se údajně vyvíjí stab…