Lidi v ulicích nejsou lůza, pane Duko. Bouře kolem slov kardinála

27.04.2012 9:53 | Zprávy

Pravidelná nedělní glosa kardinála Dominika Duky na Radiožurnálu vyvolala poměrně ostré reakce. Pražský arcibiskup totiž kritizoval pojetí protivládních demonstrací. Někteří nespokojenci podle něho směřují k vulgárním urážkám a protesty pomalu začínají přerůstat v takzvanou ochlokracii, což se dá jinými slovy vyjádřit jako vláda lůzy. Odborář Bohumír Dufek se domnívá, že podobnými vyjádřeními Duka církev politizuje. Svého kardinála se naopak nepřímo zastala Česká biskupská konference.

Lidi v ulicích nejsou lůza, pane Duko. Bouře kolem slov kardinála
Foto: Hans Štembera
Popisek: Arcibiskup Dominik Duka

Kardinál Duka kritizoval skutečnost, že současná nespokojenost s vládními kroky přerůstá v neschopnost o těchto problémech jednat a řešit je domluvou. Reagoval tak na ostré výroky demonstrujících odborářů, například předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. Ten mimo jiné prohlásil: „Už je na čase zbavit se Nečase! Chceme nové volby. Když nebudou volby, generální stávku. A paralyzujme tuto zem, dokud ta vláda nepadne.“

O problémech se musí jednat, vyhrožování nepomůže

Dominik Duka na Radiožurnálu uvedl, že mu nikterak nevadí protesty jako takové, je to podle něho ostatně součást demokratické společnosti. Vadí mu ale projevy nespokojenosti, které už dávno překročily míru pokojného protestu a přerostly v projevy hrubiánství a vulgarity. „Tím se protest sesouvá z roviny demokracie do roviny ochlokracie. Vím, že to není záměr většiny demonstrujících, ale bylo by na straně organizátorů, aby si této skutečnosti více všímali,“ konstatoval kardinál.

„Co však postrádám nejvíce v této závažné situaci, je ochota k jednání a vyjednávání. Chybí schopnost přistupovat konstruktivně k řešení problémů. Na této situaci se podílejí i sdělovací prostředky, které staví všechny názory na jednu rovinu. Slova odborníka jako by měla stejnou váhu jako projevy neznalců a recesistů. Myslím, že už není možné chápat politická jednání jako fotbalový zápas, jako by šlo o to, kdo s koho,“ doplnil ve své glose.

Podle něho je nutné hledat širší konsensus na obou stranách, jinak se prý řítíme do chaosu. Dukovu glosu si však jako útok proti sobě vyložil například religionista a levicový filozof Ivan Štampach a kardinálovi vzkázal, že protestující nejsou žádná lůza, ale jeho spoluobčané, na které by vysocí preláti neměli shlížet z výšin svých paláců. Štampach byl v roce 1999 z římskokatolické církve exkomunikován.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka, Ondřej Vaněk

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…