"Zaměřujeme se na krátkodobé kroky, které jsou nutné a nezbytné, kdy tedy musíme vyřešit a rozříznout takové věci, aby nebyla ostuda pro Českou republiku, aby České republice nevznikly škody," popsala Benešová. Jako své aktuální priority vyjmenovala obsazení české pozice u Soudního dvora EU, nový občanský zákoník a další osud zákona o státním zastupitelství.
Sněmovna by si měla uvědomit svoji odpovědnost
Práci svého předchůdce Pavla Blažka (ODS) ani dalších novějších ministrů spravedlnosti nechtěla Benešová komentovat s tím, že jí to nepřísluší. Vyhnula se tak i hodnocení činnosti Pavla Němce, kterého v minulosti označila za součást takzvané justiční mafie. "Z mých předchůdců si určitě nejvíce považuji doktora Otakara Motejla, protože to je prostě legenda. Všichni jsme ho měli rádi a uznávali jsme ho, byl to spravedlivý člověk," uvedla žena, které právě Motejl nabídl v roce 1999 funkci nejvyšší státní zástupkyně. Dobře prý vzpomíná také na spolupráci s Karlem Čermákem nebo stávajícím předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.
Benešová chce apelovat na zákonodárce, aby dotáhli do konce rozsáhlé změny v civilním právu, které mají být účinné od počátku příštího roku. V dolní komoře Parlamentu totiž čeká na třetí čtení desítka významných doprovodných zákonů. "Sněmovna by si měla uvědomit svoji odpovědnost. Jestliže nechali prohlasovat občanský zákoník, no tak bez doprovodných zákonů to bude patová situace," upozornila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp