Na výročí Sametu svrhnou vládu a systém. Teď brzdí

14.11.2011 20:19 | Zprávy

Demonstrace proti vládě provází v posledních měsících velké očekávání občanů. Ať už jde o akce odborářů či různé nevládní iniciativy, označující se jako apolitické, hovoří se zejména na sociálních sítích o tom, jak a kdy to "praskne". Naději u nespokojených vyvolává i dění v zahraničí, ať už jde o výměnu vlády na Islandu nebo stále sílící hnutí Occupy Wall Street v USA. Ti, kdož podobné protesty organizují i v Česku, jsou ale k aktivitě našich občanů na tomto poli velmi skeptičtí.

Na výročí Sametu svrhnou vládu a systém. Teď brzdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Rumburku

Ačkoliv jsou sociální sítě zaplaveny příspěvky, hovořícími o "novém" Listopadu, lidé okolo pořádajících iniciativ a hnutí žádný průlom nečekají. Největší skepsi projevili policejní odboráři z Unie bezpečnostních složek. Lidé z ProAltu jim prý nepředložili žádný návrh řešení současné situace v ČR, což je pro policisty podmínkou zapojení do protestů.

Sledujeme téma 17.listopad

Nemají navíc garanci apolitičnosti celé akce, která na Václavském náměstí proběhne ve sváteční odpoledne od 15 hodin. Kromě demonstrace ProAltu a spřátelených hnutí se do ulic vydají ještě pravicoví radikálové z DSSS. Ti budou prozměnu protestovat proti údajným politickým procesům s jejich členy a příznivci. Oficiální akce typu kladení věnců na Národní třídě či tradiční vzpomínka účastníků Druhého odboje na uzavření českých vysokých škol tak zřejmě zůstanou i stranou zájmu médií.

Psali jsme:
Česko se radikalizuje, varuje výzkumník. Mladí se už nebojí KSČM
Po dlouhé nemoci zemřel symbol 17. listopadu. Hodně smutný protest

Zakladatelka iniciativy Alternativa zdola, ekonomka Ilona Švihlíková sice nechce spojovat zahájení masivnějších protestů proti systému a konkrétně pak Nečasově vládě právě s výročím 17. listopadu, nicméně připouští, že něco se ve světě přeci jen děje. "Současné hnutí v Evropě a USA je každopádně začátek něčeho velice významného, protože to není omezeno na jednu zemi či skupinu obyvatel. Procento mladých lidí je zde vysoké zejména proto, že v zemích jako Španělsko je nezaměstnanost mladých okolo 50 procent," vysvětluje Švihlíková s tím, že do protestu se bude čím dál masivněji zapojovat i doposud klidná střední třída. Souhlasí tak se sociologem Janem Kellerem. Ten tvrdí, že střední třída je nastupující krizí velice silně ohrožena a po dlouhé době vlastní ekonomické stability se opět "začíná bát o své děti."

Šteg z ProAltu: Využívání významných dat nemám moc rád

Mluvčí iniciativy ProAlt, která asi největší protest v metropoli pořádá, Jiří Šteg, by 17. listopad jako začátek masových protestů v ulicích proti vládě Petra Nečase osobně uvítal. "Už je skutečně ten nejvyšší čas. Vláda odmítá komunikaci s kýmkoliv, ať už jde o opozici, akademickou obec či občanská hnutí a škodí tomuto státu. Jedině zesílení všech tlaků může přispět k tomu, aby si vláda uvědomila že jejím primárním úkolem je správa státu a nikoliv prosazování šílených reforem," uvedl pro ParlamentníListy.cz Steg.

  • Uvidíme se na Václaváku, milí poslanci. Vaši zatarasení demonstranti
  • Šťastný se nenechá zastavit demonstrací. Už pracuje na projektech
  • V centru Prahy zacinkaly klíče a protest proti koalici oficiálně skončil
  • K možnosti, že výročí "sametu" bude oním rozhodujícím impulsem, který přivede občany do ulic, se ale Šteg tváří poněkud skepticky. Osobně prý nemá příliš v lásce využívání podobných významných dat v kalendáři. "Možnosti aktivizace lidí v Česku nevidím jako příliš silné. Nejsem v tomto ohledu moc velký optimista. Určitý signál by to ale vyslat mohlo," říká Šteg s tím, že osobně si netroufá odhadnout ani počet účastníků. Ty by měla přilákat i spontánnost celé akce včetně možnosti promluvit k ostatním účastníkům. "Pokud mám být realista, čekal bych sto až deset tisíc lidí. Netuším, kolik občanů naše výzva mohla oslovit a kolik jich bude chtít vyjít do ulic protestovat. Deset tisíc lidí by nicméně předčilo moje očekávání," říká Šteg.

    Tento článek je uzamčen

    Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Petr Mašek

    Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

    ženy, děti a práce

    Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

    21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

    Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…