Nečas nevěří vlastním uším. Po půl roce chtějí VV měnit smlouvu?

12.12.2010 19:26

Nesouhlasnou reakci premiéra vyvolalo usnesení Věci veřejných, že nebudou prosazovat zavedení školného na vysokých školách v tomto volebním období.

Nečas nevěří vlastním uším. Po půl roce chtějí VV měnit smlouvu?
reklama
Návrh ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných, aby strana otevřela koaliční smlouvu kvůli zavedení školného v tomto volebním období, překvapil premiéra a šéfa ODS Petra Nečase.

"Koaliční smlouva platí. A to všehovšudy necelý půlrok. Nevidím důvod ji měnit. Nechtějí-li VV dodržovat koaliční smlouvu, nechť to jasně řeknou. O všech dalších krocích v rámci školské reformy se bude v koalici jednat," uvedl Nečas exkluzivně pro ParlamentníListy.cz.

Požadavek odložit zavedení vysokoškolského školného až po roce 2014 odhlasovali delegáti ideové konference Věcí veřejných v neděli odpoledne.

Přitom při sestavování vlády a následné koaliční dohody uzavřené po květnových parlamentních volbách ODS a VV prosazovaly koncept odloženého školného. To by absolventi vysokých škol měli platit až po dostudování. TOP 09 přitom prosazovala zavedení přímého školného.

Sám Dobeš připustil, že zavedení školného, byť odloženého, je politicky citlivou věcí.

Usnesení Věcí veřejných na návrh ministra Dobeše:

S ohledem na počet nutných reforem, které v současné době a v průběhu příštího roku je nutné realizovat, VV zavazují své ministry otevřít debatu s koaličními partnery na téma odložení školného a tak částečně zmírnit dopady na občany a odložit zavedení školného na VŠ na dobu, kdy budou zrealizovány reformy, které v současné době ČR nejvíce potřebuje s ohledem na stabilizaci veřejných financí a připravovanou důchodovou reformu, tedy na volební období 2014 - 2018.

Ze 102 delegátů pro Dobešův návrh hlasovalo 65, proti bylo 24, 12 se zdrželo hlasování.

Související:

Dobeš tvrdí: Na odložení školného jsem přišel až na konferenci
Škárka měl mluvit o pravicových VV, měl ale smůlu. Přišel o hlas
Ostrý Véčkař má za vzor Masaryka: Langer je největší zloděj
Bárta se nechává kreslit jako Napoleon
Škárka chce partaj víc doprava. Bárta je opatrnější

Koláž: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Mašek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…