Nečasovu vládu má zachránit super-superúřad pro Véčka

02.06.2011 16:00

VÍME PRVNÍ Situace před jednáním K9 se ohledně personálních otázek proti středě na první pohled příliš nezměnila. Věci veřejné mají stále zájem o ministerstvo spravedlnosti, avšak ODS jim tento resort přepustit nechce. Rýsují se však nové alternativy, které by mohly být pro obě strany přijatelnější.

Nečasovu vládu má zachránit super-superúřad pro Véčka

Podle informací zpravodajského serveru ParlamentníListy.cz je ve hře několik variant, jakou působnost by měl vicepremiér Věcí veřejných bez portfeje a jaké pravomoce by se pod jeho úřad přesunuly. Nemusí se tedy jednat pouze o post předsedy legislativní rady vlády, ale určitou kombinaci.

Čtěte také: Nečas zachráněn. Tluchořův puč v ODS zatím uhašen 


Fuksa a střední Čechy

Premiér nehodlá odvolat z vlády Alexandra Vondru a v nejbližší době ani Ivana Fuksu (oba ODS). Konkrétně v případě Fuksy by osobně premiér problém s jeho odvoláním neměl, protože je považován za člověka blízkého místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi a odvolanému předsedovi poslaneckého klubu ODS Petru Tluchořovi. Za prvé však premiér nechce vypadat, že ustupuje Věcem veřejným, druhý problém spočívá ve vnitrostranickém řešení.

Pokud by byl totiž Fuksa odvolán, premiér by patrně musel najít kandidáta ze středních Čech, odkud Fuksa je. Přestože má Jan Vidím s premiérem dobré osobní vztahy, je podle informací ParlamentníchListů.cz však jeho angažmá ve vládě vyloučené, protože nemá příliš silné stranické zázemí ve středních Čechách.

Je fakt, že Fuksovo odvolání by z pohledu Věcí veřejných silně „odšpuntovalo" současnou patovou situaci a Nečas by se zbavil ministra, ke kterému zrovna nehoří láskou.


Posílený protikorupční úřad

Věci veřejné si nejvíce přejí návrat na ministerstvo vnitra, které by mohla obsadit Karolína Peake, která se podle všeho začíná emancipovat na Vítu Bártovi. Jako záruku pro ODS by VV nabídly náměstky s vysokými kontrolními pravomocemi. Tato varinanta je však pro ODS nepřípustná. Nechce dát vnitro, ani pustit spravedlnost.

Jako další kompromisní varianta se nabízí vicepremiér pro boj s korupcí, který by však získal významné pravomoci a případně kontrolní pravomoci ve vztahu k vnitru a spravedlnosti. Tento posílený úřad by připravoval protikorupční legislativu. Nesmělo by však jít o „prázdnou schránku" jako v případě prvního Johnova protikorupčního úřadu a problém by byl, pokud by opět premiér zasahoval Véčkům do personálního obsazení této nové „superprotikorupční" instituce. Toto řešení by pro ODS již mohlo být přijatelnější.

Jak ze strany premiéra, tak Věcí veřejných existuje upřímná snaha dohodnout se a vyvážit sílu TOP 09 a Miroslava Kalouska. Dochází k neformálním jednáním, která mají připravit již hotové pozice na K9, protože zde se příliš věcí dojednat nedá. Na čtvrteční K9 se tedy ještě nemusí nic vyřešit, ale vůle po dohodě ze strany premiéra i Véček je.


Čtěte také:


Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

17:08 Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

Vláda ANO a ČSSD se dnes podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vůbec nezabývala výsledkem sněmo…