Ministerstvo financí zřejmě není obdařeno schopností zvolit kroky, jimiž by bylo dosaženo kýženého účinku. Tento dojem vyvolává zjištění, že v prvních sedmi měsících tohoto roku se na dani z přidané hodnoty vybralo takřka navlas stejně (letošních 122,6 miliardy korun proti loňským 122,5 miliardy korun) jako v minulém roce. Potíž je v tom, že pro letošní rok byla zvýšena snížená sazba DPH z 10 na 14 procent, od čehož si stát sliboval o 15,5 procenta vyšší výběr této daně.
„Shodou okolností jsem byl zpravodajem zákona o DPH, který zvyšoval sazbu z 10 na 14 procent. A už tehdy jsem ve zpravodajské zprávě projevil obavu, že spotřeba potravin, která se tímto zvýšením prodraží, se zčásti přesune do zahraničí, takže z našeho zvýšení DPH budou profitovat Rakušáci, Němci a případně Poláci. To se, bohužel, také děje,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz senátor Petr Pakosta, jenž začátkem roku opustil ODS i kvůli schvalování daňových změn, které se podle něj zvrhlo v pouhé navyšování daní.
Ministerstvo financí ignoruje ekonomické zákonitosti
„Bohužel pro daňového poplatníka ministerstvo financí pod vedením ministra Kalouska dlouhodobě ignoruje i ty nejzákladnější ekonomické zákonitosti a nezměněný výběr při vyšší sazbě DPH není proto žádným překvapením. Je s podivem, že se ministerstvo financí nepoučilo z fiaska se zvýšením spotřební daně z pohonných hmot,“ pozastavuje se pro ParlamentníListy.cz europoslanec ODS Ivo Strejček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník