Novinář ví, jaká je poslední a jediná šance pro Nečase a Kalouska

17.10.2012 6:23 | Zprávy

Občanská demokratická strana by si po prohraných krajských a senátních volbách měla přiznat, že vláda má v Poslanecké sněmovně jen křehkou většinu, měla by vyškrtat z programového prohlášení vlády kontroverzní věci, které už stejně nesplní, představit ve sněmovně své nové priority a požádat o důvěru sněmovny – to je podle publicisty a komentátora Bohumila Pečinky jediná šance pro kabinet Petra Nečase a vládní strany. „Jinak vláda není schopna fungovat a předá moc sociálním demokratům a komunistům,“ varuje Pečinka.

Novinář ví, jaká je poslední a jediná šance pro Nečase a Kalouska
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek a Petr Nečas pijí vodu

Fakt, že občanští demokraté získali v krajských volbách pod 15 procent voličů, byl i pro zkušeného publicistu velkým překvapením. „Pravdou je, že volby v letech 2006 až 2008 byly tím, že na pravici šla do boje pouze jedna strana, protože Unie svobody už neexistovala a TOP 09 ještě nevznikla, trochu abnormální, ale takovou ztrátu hlasů jsem nečekal,“ přiznává ParlamentnímListům.cz Pečinka. Předpokládal, že ODS ztratí kolem pěti procent voličů přirozeným odlivem k TOP 09, a případně další čtyři procenta, takže se dostane tak na šestnáct procent. Ale výsledek 12 procent podpory nečekal, i když v krajských volbách nehlasuje Praha, která by konečný výsledek o jedno až dvě procenta „vytáhla“ nahoru.

Středočeským voličům nevadil ani zloděj Rath

Obrovským překvapením pro Pečinku byl výsledek voleb ve Středočeském kraji po korupčním skandálu exhejtmana ČSSD Davida Ratha. „Zjistil jsem, že levicový volič preferuje přerozdělování a sociální transfery, pak je schopen prominout i morální prohřešky,“ říká Pečinka. Zcela jinak na morální poklesky reagují podle něj pravicoví a středoví voliči.

Ale publicista odmítá tvrzení některých médií a říká, že „k žádné prokomunistické vlně v těchto podzimních volbách nedošlo“. „Z výsledků hlasování pro KSČM v posledních sněmovních a krajských volbách vyplývá, že komunisty volí stále stejný počet voličů. Ale je rozdíl, když je volební účast necelých 37 procent jako v krajských, nebo 60 procent jako ve sněmovních volbách,“ vysvětluje, proč opticky vypadá, že podpora komunistů vzrostla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…