Obecná analýza, kterou dělal někdo jiný. Starostka prozradila, jak pracuje vládní agentura

01.10.2014 19:35 | Zprávy

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová by ráda umlčela svého zástupce Stanislava Křečka. Nejnověji ji vadí jeho vyjádření k situaci v Duchcově a práci Agentury pro sociální začleňování. Ale o zkušenostech s vládní agenturou promlouvá i starostka Duchcova Jitka Bártová, která se od ní místo konkrétní pomoci dočkala označení rasistky. Přitom sama odmítá lidi dělit na Romy a „Neromy“, a proto vůbec nechápe hysterii, proč řešit romskou otázku.

Obecná analýza, kterou dělal někdo jiný. Starostka prozradila, jak pracuje vládní agentura
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jitka Bártová z Duchcova

Se zlou se potázal zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček poté, co mu ve čtvrtek 25. září zveřejnily Lidové noviny článek pod názvem „Agentura, která nepomůže“, v němž se věnoval situaci v Duchcově a tomu, že vedení města nespolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování. První říjnový den to ve vydání Lidových novin schytal jak od ombudsmanky Anny Šabatové, tak od ředitele zmiňované agentury Martina Šimáčka. Podle Anny Šabatové odporuje článek všem zásadám ombudsmanské práce, šéf agentury zase píše, že Stanislav Křeček neví nic o Duchcovu ani o agentuře samotné.

Ombudsmanka se přitom soustřeďuje na formální výtky typu, že sociální vyloučení patří do její agendy, že sama neeviduje žádnou stížnost ve vztahu k městu Duchcov či Agentuře pro sociální začleňování nebo že její zástupce nepředložil žádné opatření, jak by se situace, je-li neuspokojivá, dala zlepšit. „Nechci se nechat zatáhnout do planých diskusí o práci ombudsmana, protože se domnívám, že takové diskuse úřad poškozují. Ale řešení neuspokojivé situace je především otázka místních lidí, to nikdo zvenku – ať už z Prahy nebo z Brna – řešit nemůže,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Stanislav Křeček.

Integrovaní mají právo nebýt podezíráni z diskriminace

V článku, za který je nyní kritizován, napsal, že sociální vyloučení a jeho dopad na devastaci bytového fondu, které je realitou, nebude odstraněno tím, že se budeme tvářit, že neexistuje. „Nikdo není povinen se integrovat, ale i integrovaní mají právo žít po svém bez toho, aby byli podezíráni z diskriminace,“ konstatoval Stanislav Křeček s tím, že obce a jejich představitelé se vždy budou řídit přáním svých občanů přesto, že ti mohou mít na sociální politiku obce, s ohledem na své zkušenosti, velmi diferencovaný názor. „A vláda asi bude muset zřídit Agenturu, která se především bude starat, když už to má v názvu, o začleňování nezačleněných,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…