Odboráři Nečasovi: Už nežertujte. Na akci bylo téměř prázdno

25.11.2011 12:26

AKTUALIZOVÁNO Je tu další den D, který měl zvrátit vývoj v zemi. V pátek v poledne se na Palackého náměstí v Praze konal další mítink odborů proti korupci ve státní správě. A právě důvod protestu - tedy korupce - se příliš nezamlouvá premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Prohlásil dokonce na toto téma prý to, že „bojovat nyní proti korupci, když se s ní snaží najednou dát do boje všichni, je jak stát se partyzánem v dubnu roku 1945".

Odboráři Nečasovi: Už nežertujte. Na akci bylo téměř prázdno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumír Dufek na demonstraci

To samozřejmě nemohlo zůstat ani ze strany odborářů bez odezvy. „O takových věcech se nežertuje. Je to nemístné nevhodné. Navíc je třeba připomenout, že v dubnu a dokonce ani začátkem května v roce 1945 ještě zdaleka nebylo zcela rozhodnuto, jak to všechno dopadne - takže i ti lidé, kteří stavěli při pražském povstání barikády, velmi riskovali," reagoval pro ParlamentníListy.cz Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů (ASO). Ta akci pořádala.

Sledujeme téma Odbory

Během pátečního protestního mítingu vystoupili mimo Dufka i další zástupci ASO, železničních odborů i Lékařského odborového klubu. Po jeho skončení mítinku se pak dále účastníci společně vydali před sněmovnu předat poslancům výzvu ke zřízení parlamentní komise pro dozor nad vyšetřováním korupčních kauz.

Demonstrace omezila provoz automobilů i tramvají na trase pochodu. Jak ParlamentníListy.cz zjišťovaly v pátek dopoledne, k žádné změně od původního plánu nedošlo - průvod by tedy měl z Palackého náměstí vyrazit hodinu po poledni, směrem k Poslanecké sněmovně. Z kolika lidí bude průvod složený, nikdo upřesnit nechtěl.Lépe pár stovek odborářů, než jeden Babiš

Po začátku akce policie odhadla počet účastníků na 250. Ještě ráno přitom ČT přinášela informaci údajně od organizátorů, že by mohla být účast demonstrujícíh i několik tisíc. Nyní hovoří o dvojnásobku policejního odhadu. Politolog Lukáš Jelínek nicméně v ČT uvedl, že i několik stovek odborářů je cennější, než jeden Babiš, který rovněž kritizuje míru korupce v zemi.

"Je to takový výkřik do tmy," řekl pak na požadavek odborů, zřídit komisi ke korupci, šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Podle něj ještě nikdy žádná sněmovní komise nic nevyřešila.Průvod demonstrantů omezí dopravu v centru Prahy

„Doprava bude omezena jen v trase průvodu, jinak nikoli. Nikdo tak nebude mít problém do Prahy přijet, bude-li nás chtít podpořit. Kolik lidí přijde, neodhadujeme, uvidíme, necháme se překvapit," odmítl v pátek ráno odhadovat účast na protestu Dufek.

Čtěte také:

Nutné je tedy počítat s tím, že demonstrace v pátek odpoledne ale omezí provoz aut a tramvají na trase pochodu. Předpokládaný konec je v 16 hodin. Podle pražského magistrátu bude v této době omezena doprava na Rašínově nábřeží v úseku od Palackého náměstí, na Jiráskově mostě, Janáčkově nábřeží, v ulicích Vítězná, Újezd, Karmelitská a na Malostranském náměstí. Pochod ale skončil již kolem 14 hodiny.

Protestují nejen odboráři, ale i  občanské iniciativy

Protesty v tomto roce neorganizují v Česku však již jen odbory, přidávají se k nim i různé občanské iniciativy. Podle odhadů odborářů i politologů, je jen otázkou, kdy začnou postupovat jednotně. Zatím je však účast na nich vždy poměrně nízká.

„Ta nespokojenost čím dál víc bobtná a postačí, aby se objevil nějaký plamínek a exploduje to. Nechtěl bych, aby to byly revoluční změny, ale jsem pro ty evoluční. Ale nálada mezi obyvatelstvem je jako třaskavá směs," říká v těchto souvislostech předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.

Čtěte také:

Zcela jinak vidí nízkou účast při protestních akcích Bohumír Dufek. „Na prvním místě toho, proč chodí tak málo lidí, je podle mě pohodlnost. Třeba naposledy byly akce naplánovány na svátek 17. listopadu, a to po celé zemi. A přesto byla účast minimální. Jako druhé vidím bohužel, sobectví. Lidé to nechávají na druhých, ať to vyřeší za ně," řekl ParlamentnímListům.cz Dufek.

Lidé jsou sobci a nejsou solidární - proto akce nepřijdou podpořit, říká Dufek

A dodal, že jako třetí důvod vidí to, že jsou Češi nyní málo solidární. „Tohle se moc nenosí, možná je to zprofanované ještě z minulého režimu. Proto bych nízkou účast na protestních akcích nehledal v nějakém strachu či obavách. Ještě by se to dalo pochopit, kdyby šlo o protest v rámci firmy zaměstnanci proti majiteli. Ale pokud je to všeobecný protest proti vládním reformám, tak nevím, z čeho by měli mít strach," uvedl ještě Dufek.

Čtěte také:

I to je důvod, proč se rozhodl právě 25. listopadu samostatně zorganizovat protest a vyjádřit tak odpor proti korupci, která prorůstá do státní zprávy. "Chceme upozornit, že upadající morálka začíná od našich vrcholných politiků a naší vlády včetně poslanců a politických stran," uzavřel Dufek.

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

17:08 Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

Vláda ANO a ČSSD se dnes podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vůbec nezabývala výsledkem sněmo…