Premiér Nečas čelí výzvě k rezignaci. Sklízí zlobu za odvolání Pospíšila

27.06.2012 17:22 | Zprávy

Ohrožení demokracie, odstranění schopného a odvážného ministra a připravenost předat kauzy tisku, pokud policie neprotlačí citlivé kauzy přes státní zastupitelství. Bezprostřední reakce na odvolání ministra Pospíšila. Tentokrát však nejde o vyjádření politiků, ale lidí, kteří mají s bojem proti korupci praktické zkušenosti. Nadační fond proti korupci pak přímo vyzval k rezignaci samotného premiéra Nečase.

Premiér Nečas čelí výzvě k rezignaci. Sklízí zlobu za odvolání Pospíšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil a Petr Nečas

"Považuji to za nesmyslný politický tah v situaci, kdy není dořešena otázka Vrchního státního zastupitelství v Praze, kde zůstává pan Grygárek. Je zásadně ohroženo vyšetřování finanční kriminality a korupce a důvody, uvedené premiérem pro Pospíšilovo odvolání, považuji za naprosto zástupné," uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf Transparency International (TI) Ondráčka.

Odvolání Pospíšila bylo podle něj naprosto účelové. "Děje se tak v situaci, kdy se z mého pohledu pohnuly ledy na státním zastupitelství. Práce je napůl rozdělaná a ministr najednou končí. Vše může skončit u ledu a jde o krok naprosto špatným směrem," konstatuje zklamaně šéf české pobočky mezinárodní protikorupční organizace. Nečas se tak paradoxně podle Ondráčky může zasloužit i o další propad ČR v žebříčku vnímání korupce v zemi. "Kroky směřující k poškození vyšetřování korupce se na žebříčku mohou projevit negativně," tipuje protikoručpník.

K celé situaci se razantně vyjádřil i Nadační fond proti korupci, sdružující významné české podnikatele a osobnosti. Vyzval k rezignaci premiéra Petra Nečase. "Premiér Nečas jedná v zájmu mafiánských skupin. Jeho postup porušuje základní principy demokracie. Premiér již svými předchozími výroky útočícími na nezávislost policie ČR porušil zákon. Jeho odvolání ministra Pospíšila dokazuje, že Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky. Petr Nečas, ať už z důvodu své osobní zbabělosti či z důvodu přímého a aktivního propojení se zločinci, jedná v přímém rozporu se zájmy této země, se zájmy občanů naší republiky. Negativní aktivity premiéra jsou bezprecedentními kroky proti počínajícím náznakům nezávislého vyšetřování a prosazování spravedlnosti v naší zemi," stojí v tiskovém prohlášení NFPK, který podporuje všechny aktivní kroky občanů včetně radikálních vyjádření občanské nespokojenosti.

Závodský: Byl to odborník a muž razantních činů

Ondřej Závodský, právník Zařízení služeb Ministerstva vnitra, díky němuž v Česku zdomácněl pojem whistleblower, si vůči premiéru Nečasovi vůbec nebere servítky. "Nijak mě nepřesvědčil argument premiéra Nečase, že by rozpočet Ministerstva spravedlnosti měl být důvodem k odvolání ministra. Jeho resort je dlouhodobě podfinancovaný a reforma justice se prostě nedá dělat bez navýšení prostředků. Ačkoliv se Pospíšil podílel na některých nestandardních věcech jako například schválení Náhubkového zákona, zanechával ve mně jako jeden z mála členů vlády dobrý dojem nejen kvůli razantnímu postupu vůči vrchnímu státnímu zástupci, ale i ve věci jeho odborné činnosti," uvedl pro ParlamentníListy.cz

"Ve chvílí, kdy ministr Pospíšil konečně dosáhl svého a zbavil se člověka, zjevně odpovědného za řadu podivných kroků na Vrchním státním zastupitelství, takového ministra premiér odvolá. To je přeci naprosto nestandardní. Premiér buď musí vysvětlit opravdové důvody, nebo přestat hovořit o boji proti korupci," dodal muž, který o poměrech ve státní správě neváhal jako jeden z prvních vysoko postavených úředníků informovat policisty.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velká válka za 4 měsíce? V Česku obavy. Ale Zaorálek na Vučiće něco prozradil

11:30 Velká válka za 4 měsíce? V Česku obavy. Ale Zaorálek na Vučiće něco prozradil

„Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ odhadl čas do velké konfrontace v Evropě srbský prezident Aleksand…