Režiséři o ministryni Hanákové: Je jako operující lékař bez fakulty

12.11.2012 19:56

Jméno ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09) je opět v kurzu. Ovšem v tom nelichotivém. Pokud totiž nebude Hanáková brzy odvolána, můžeme se dočkat třeba i protestů ze strany šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka. Podle něj je totiž mediální obraz šéfky resortu kultury nedobrý. Jiné hlasy z vedení TOP 09 to pak říkají ještě drsněji: „Pro Alenku plakat nebudeme.“

Režiséři o ministryni Hanákové: Je jako operující lékař bez fakulty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková
reklama

A umělci? „Myslím si, že se na ministryni kultury nehodí,“ udeřil režisér Zdeněk Troška. Podobného názoru je pak i jeho kolega Filip Renč.

Oficiálně je dnes v Nečasově vládě volné pouze křeslo ministra práce a sociálních věcí. V zákulisí se však chystá mnohem rozsáhlejší vládní rošáda, při které nemá zůstat kámen na kameni. Během velkolepé rekonstrukce má prý změnit resort například Leoš Heger nebo vicepremiérka Karolína Peake, která by měla stanout v čele ministerstva obrany.

Jednoznačně nejslabší pozici ve vládě má pak podle médií ministryně kultury Alena Hanáková. Bývalá starostka Vizovic si ve vládě připsala řadu trapasů a o jejím konci se spekuluje od doby, kdy absolutně nezvládla výměnu ředitele Národního divadla.

Pro tvrdší slovo na její adresu pak nechodí daleko předseda klubu poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle jeho slov mediální obraz šéfky resortu kultury není dobrý. Jiné hlasy z vedení TOP 09 to říkají ještě drsněji: „Pro Alenku plakat nebudeme.“ Jenže TOP 09 jiného adepta pro kulturu zatím nemá. Proto je možné, že Hanáková změny nakonec ustojí.

Co si však myslí o Hanákové ti, jejichž jména vídáváme na titulcích českých filmů? „Pokud vím, tak paní Hanáková byla učitelkou, či družinářkou. No a jestli si myslela, že bude mít okolo sebe poradce, kteří ji budou radit, to je špatně. Především ona sama by měla vědět, jaké kroky jsou pro kulturu ty nejdůležitější,“ spustil na dotazy ParlamentníchListů.cz režisér Zdeněk Troška.

„Jestli byl i minulý ministr zubař, nebo hokejista, tak to je špatně. Pokud to takto bude s touto Nečasovou vládou pokračovat dál, tak to bude apokalypsa, kdy pár lidí, pár zbohatlíků, udělá vše jen pro to, aby se´ zajistili´, aby i oni měli z toho nějakou prebendu, tím myslím třeba ony církevní restituce. S těmi já nesouhlasím. Oni totiž nejsou zadarmo – všechno to je pro někoho, o něčem, a s někým. Takže ta dáma může být hodná, může mít obrovské své kvality, já ji neznám, ale myslím si, že na ministryni kultury se nehodí. Tam musí být člověk razantní, což ona není. Navíc, jak jsem slyšel, naslouchala dál radám pana Bessera, který chtěl asi přes ni ty věci, co měl v rámci církevních restitucí rozdělané, dotáhnout do zdárného konce,“ zmínil dále Troška.

Kdyby mi nabídli, abych šel na obranu, odmítnul bych to. Nemám na to...

„Já ji ale nechci slovně odepsat, není v tom totiž sama. Na všech místech tam nahoře by měli sedět profesionálové a ti největší z profesionálů, kteří k danému oboru mají dlouholetý vztah. Kdyby třeba mne nabídli, abych dělal na ministerstvu obrany, no tak musím odmítnout, neboť o tom nevím vůbec nic,“ pokračoval dále v ironickém tónu Troška.

„Já si pamatuju jednoho ministra dopravy, když už nevěděl jak dál, tak dostal na starost ministerstvo zdravotnictví. Takže se ´vyměnila lokomotiva za acylpirin´ a jelo se dál.... Takže takto to tady nahoře funguje!. Ale bude to zkáza tohoto státu, že to řídí diletanti a hrají hru: já na bráchu, brácha na mne,“ uzavřel Troška.

Renč: Jsou to jen politické hry a kompromisy

„Tahle křesla jsou určitě výsledkem politických her a kompromisů, kdy si to ty politický strany mezi sebou dělí a tak na těch ministerských postech pak nesedí ti z nejlepších, ale ti, co nejméně vadí,“ opáčil na jméno ministryně kultury režisér Filip Renč.

„Já ale paní ministryni osobně neznám, ale vím, že dříve na kultuře nikdy nedělala. Podle mne by se to mělo brát logicky: kdo nemá žádný vztah, zkušenost a ani vzdělání v kultuře, tak takový člověk by neměl řídit kulturu. To je jako kdyby vás operoval někdo se skalpelem v ruce, kdo ale za sebou nemá lékařskou fakultu a byl by to třeba strojní inženýr. Každý člověk by měl svou práci dělat na základě nějakých zkušeností a vzdělání, a to asi podle mého soudu a toho, co slyším, paní ministryně nemá. Proto tam nemá co dělat. Teď jsem četl takovou noticku od Miloše Zemana, který rozebíral, že se na funkci hlavy státu hlásí i lidi, co neměli s politikou nikdy nic společného,“ zauvažoval dále Renč, jenž se však opakovaně omluvil za to, že nemá s politikou zkušenosti a že tudíž není v tomto tématu ani on odborníkem.

„Já ale nechci šmahem ministryni kultury nějak odsuzovat. Ovšem kulturu by měl řídit především manažer, ekonom, i když na druhou stranu nějaký rozhled v kultuře také musí mít. Protože když tam byla pár týdnů paní Třeštíková, které si jinak velmi vážím, tak musím uznat, že ani ona na takovou manažerskou funkci nestačila,“ zmínil dále pro ParlamentníListy.cz Renč.

Upozornil ale, že každý ministr, který byl nově jmenován, tak proti němu vždy brojily stovky lidí a vyrojily se proti němu i petice. „Žádný ministr se nikomu na sto procent nezavděčí. Já jsem jenom fascinovaný tím, že v tomto státě mohou dělat funkce lidi, který na to nemají odborné vzdělání," doplnil.

„Restituce pro církve? Když něco bylo ukradeno, tak to asi má být i vráceno. Akorát je problém v tom, že církvi ublížil minulý, tedy komunistický režim. Proto by to snad všechno měla zaplatit KSČM,“ dodal s pokrčením ramen režisér.

Kocáb: Politika? Ta už jde mimo mne!

Jindy sdílný bývalý poslanec a exministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michal Kocáb pak přiznal, že on se již nyní politikou nezaobírá. „Tyto věci už jdou mimo mne,“ uvedl na dotaz ohledně Hanákové.

„Vím, že kolem ní jsou nějaké problémy, ale neznám podstatu. Navíc problémy kolem Nečasových ministrů mne už dávno vůbec nezajímají,“ uvedl dále Kocáb, jenž má za sebou koncerty znovuoživené kapely Pražský výběr.

Přece jen ale na adresu Nečasových ministrů něco dodal. „To, co se tam nyní děje, je něco naprosto otřesného, a já se divím, že tam vůbec paní ministryně přežívá, a nejen ona. Považuji celou vládu za ostudu. Musel bych mít ale svatou trpělivost, abych se ještě tím zaobíral hlouběji, co se tam děje. Vždyť je to směšné! Ta vláda měla dávno padnout a ne řešit teď problémy jednotlivých ministrů. Ona pokazila, co mohla a mne už to přestává bavit!“

Podobně jako Kocáb pak reagovali i režiséři Jan Hřebejk a Jan Svěrák. „Já se do politiky nemíchám, nezlobte se. K paní ministryni kultury si nechám svůj názor pro sebe,“ sdělil „oscarový“ Svěrák.

„Já se tím nezabývám a vůbec neznám okolnosti kolem paní ministryně, které bych mohl nějak okomentovat,“ dodal Hřebejk.

Strach: Restituce, to byl občanský postoj. Tady jde o politiku

Ani režisér Jiří Strach se necítí být tak jistý v „kramflecích“, aby činil nějaké byť slovní soudy nad Hanákovou. „Já se necítím být kompetentní, ani jakkokoliv povolaný se k tomu vyjadřovat. Odvolání nebo neodvolání paní ministryně je věcí premiéra a já nechci tady zastávat jakýsi falešný občanský postoj,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz Strach.

TÉMA: Miliardy pro církve

„Já bych si také nepřál číst názory ministryně na to, jak se jí líbí moje filmy, nebo nelíbí, či jaký já jsem režisér. Z toho bych asi také měl legraci, kdyby se vyjadřovala k mé práci, protože není režisérka a ani filmový kritik. Nejsem skutečně ten typ ´vyjadřovače´ se ke všemu, co se zrovna mihne. Když ale půjde o otázku veřejnou, jako v případě církevních restitucí, tak tam ten občanský postoj rád zaujmu,“ vysvětlil dále Strach.

Připomeňme, že filmový a televizní režisér Jiří Strach byl jedním ze čtyř desítek osobností českého kulturního, sportovního i veřejného života, kteří letos v srpnu volali po schválení církevních restitucí; pro se kromě něj vyslovila například Dagmar Havlová, zpěvačka Lucie Bílá, herec Ivan Trojan, Jiřina Jirásková, či režisér František Filip. Umělci totiž věří, že zákon o narovnání státu s církvemi po více než dvaceti letech od listopadu 1989 částečně vyrovná křivdy způsobené komunistickým režimem církvím a věřícím.

F. R. Čech: Vždyť ona je jak Biľak

Před nedávnem se na stejnou věc, tedy na ministryni kultury, tázaly ParlamentníListy.cz i hudebníka, divadelního principála, moderátora, dramatika, ale také bývalého poslance Františka Ringo Čecha. A odpovědi od něj byly vskutku zajímavé. Podle jeho soudu se prý tato žena na takovýto post nehodí, neboť kultuře vůbec nerozumí.

„Kultura? To je citlivá oblast, není to žádné přesné strojírenství. Já mám dojem, že tuto funkci rozdávají jako prebendy. Paní Hanáková prostě jen dostala brebendu a samozřejmě na ni nestačí,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz F. R. Čech.

„Jenže oni by ze svých ministerských postů měli odejít všichni. Děkujeme, odejděte - to je můj zásadní názor. Funkce ministra je dnes laická funkce. Bohužel v kultuře je to obzvlášť cítit. Ta Hanáková není odbornice. Měl by tam sedět odborník, jako byl Pavel Dostál, neboť on byl nejen politik, ale zároveň i kumštýř,“ zmínil dále se svou typickou slovní razancí F. R. Čech.

A dodal k osobě ministryně i velmi neobvyklý příměr. O Hanákové se dá podle něj totiž říci něco podobného jako kdysi o Vasilu Biľakovi. (Bývalý komunistický politik Vasil Biľak, který působil ve vrcholných funkcích v KSS a KSČ, v letech 1960-1963 zastával post pověřence a předsedy komise SNR pro školství a kulturu - pozn.red.)

„O Biľakovi se kdysi psalo v Rudém právu, že rád v mládí četl, tak proto bylo prý dobře, že měl na starosti českou kulturu. Třeba Hanáková také kdysi četla ráda, já si jinak nedovedu vysvětlit, proč někdy tak nesmyslně hovoří,“ opřel se do ministyrně kvůli tomu, že neuměla před časem v pořadu Události, komentáře vysvětlit podstatu církevních restitucí a posléze ani to, proč odvolala z funkce ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

„Byly špatně nastavené řídící a provozní procesy,“ opakovala totiž během televizního vystoupení několikrát ministryně kultury, přičemž slovo „procesy“ ve své řeči použila i několikrát za sebou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

19:33 Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

Unikl z laboratoře, vyroben uměle nebyl. S těmito slovy ve čtvrtek vystoupil před poslanci ministr z…