Školství má přijít o miliardy. Kalousek: Věřili jste Véčkám, tady to máte

29. 12. 2011 17:43

Ministr financí Miroslav Kalousek se opřel do svých koaličních kolegů Věcí veřejných. Ministerstvo školství, které vede Josef Dobeš, totiž zřejmě kvůli chybám a prodlevám v čerpání přijde o dotace z Evropské unie. Podle Kalouska je to daň, kterou Česko platí za důvěru v subjekt typu Věci veřejné.

Školství má přijít o miliardy. Kalousek: Věřili jste Véčkám, tady to máte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

"Považuji to za výsledek zcela nekvalifikovaného řízení, ba dokonce za výsledek naprostého nepochopení řízení nezbytných procesů čerpání ze strukturálních fondů," řekl Kalousek ParlamentnímListům.cz. "Jedná se o daň, kterou veřejnost platí za důvěru, kterou svěřilo subjektu s názvem Věci veřejné."

Podobně kritický je i Kalouskův stranický kolega a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Pan ministr by z toho měl vyvodit osobní odpovědnost. Za rok a půl na ministerstvu nepředvedl takřka nic vyjma toho, že Českou republiku patrně připravil o velké množství peněz z evropských fondů," uvedl Gazdík podle ČTK. Audit Evropské komise totiž odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v jednom z programů, ministerstvu školství tak bude zřejmě dočasně zastaveno proplácení dotací z EU.

Bárta stranického kolegu brání

Naopak předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta Dobeše brání. Zastavení dotací podle něj hrozí kvůli zadávání zakázek, to ale podle Bárty ovšem nespadalo do doby působení, ale do doby spojené s bývalým šéfem sekce evropských fondů Janem Vitulou, současným předsedou jihomoravské TOP 09.

Stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek naopak z Dobeše vinu nesmýval. "Tenhleten člověk neměl na tom místě nikdy nic dělat. Působí na ministerstvu školství asi tak, jako když vlkovi necháme hlídat stádo ovcí," řekl. Ve shodě s Gazdíkem vytkl Dobešovi personalistická selhání nebo plány na financování regionálního školství. Podle Gazdíka jsou "naprosto mimo realitu", podle Chládka trvale zlikvidují venkovské školství. Vinu za politiku ministerstvu nesou podle Chládka ale i Dobešokvi koaliční kolegové Nečas a Gazdík.

Kvůli údajně špatnému čerpání evropských peněz na ministerstvu v roce 2007 skončila tehdejší ministryně školství Dana Kuchtová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benešová mlčela, Babiš nedorazil, socdem nevěděla. Piráti se čílí, že prý se u nás hrozně korumpuje

13:42 Benešová mlčela, Babiš nedorazil, socdem nevěděla. Piráti se čílí, že prý se u nás hrozně korumpuje

Poslanci vládního ANO za pomoci poslanců KSČM a SPD dnes odmítli projednat protikorupční legislativu…