Nynější systém podle Okamury změnit lze. Jde změnit téměř všechno, když se chce. „A jak? Samozřejmě cílenou dlouhodobou prací na změnách systému - posílení osobní odpovědnosti a kontrol a samozřejmě i tlakem na větší tvůrčí práci odpovědných. To znamená, aby lidé hledali chytrá a levná řešení,“ říká jednoznačně.
Nemáme ty blbce volit, můžeme si za to sami
„Dneska je to tak, že si ministerstvo či kraj najme drahou agenturu a ta řeší cestovní ruch, šikanu ve škole nebo jiný problém tím, že natiskne letáky. Peníze se řádně proúčtují, účel je bohulibý, vše podle zákona - jenže peníze jsou tak jako tak vyhozené oknem. A je to dané vyloženě neuvěřitelnou neschopností, hloupostí a leností úředníků i politiků. Ale je to i naše odpovědnost. Volíme si blbce, tak musíme pykat,“ uvedl ParlamentnímListům.cz Okamura.
Necítí sám z toho všeho už jisté zoufalství? „Popravdě - to, že se dotace rozkrádají, že se vyhazují peníze oknem, to přece každý inteligentní člověk musel vědět a jistě věděl. Politici a úředníci z toho žili a žijí léta. Je to jako ve zdravotnictví - úplatky od farmaceutických firem jsou naprostou samozřejmostí prakticky pro drtivou většinu lékařů, co předepisují léky. Je to systém, ze kterého všichni mlčky žijí. V praxi to však přináší to, že lék je násobně předražený,“ popsal zaběhnutou praxi.
„Přičemž řešení je jednoduché - stačí předepisovat účinnou látku, nikoli značku a samozřejmě jen potřebné množství - tedy nemusí se předepisovat ani celé balení. Na základě předepsaného množství účinné látky si pak v lékárně vyberete lék podle vaší kapsy, třeba ten nejlevnější,“ navrhuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka