Ale odborníci nečekají, že by některý návrh na zneplatnění historicky první přímé volby hlavy státu měl na Nejvyšším správním soudu šanci. Ale i kdyby k tomu došlo a Česká republika se ocitla na čas bez hlavy státu, na chod země by to žádný zásadní vliv nemělo, protože ústava počítá i s takovou krajní možností. Ale i tak by zřejmě hrozily vážné politické a společenské důsledky.
Parlamentní systém se bez prezidenta nepoloží
„Nikdo si nedokáže domyslet důsledky, i když vždycky musí existovat možnost zneplatnění volby, kdyby byl porušen zákon. Ale muselo by jít o hodně závažné porušení zákona, aby se to celé revokovalo,“ řekl ParlamentnímListům.cz sociolog Oldřich Zajíc. Například by se musely objevit nějaké machinace, které by narušily základní demokratické principy. „Ale vzhledem k tomu, že nejsme prezidentským, ale parlamentním systémem, funkční prvky by byly zachovány,“ ujistil sociolog.
Mohly by přijít i sociální nepokoje
Vážnější dopad by mělo zneplatnění voleb na společnost, která už jednou prošla vyhrocenou předvolební kampaní. „Ve druhém kole kampaň eskalovala, provázelo to vzedmutí emocí v celé společnosti. Přes všechny nedostatky jsme se z toho dostali, nedovedu si však představit, kdyby to voliči měli absolvovat znovu,“ zamýšlí se nad možnými dopady sociolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová