O případu úředníka, který upozornil na případy nesmyslně zadávaných či předražených IT zakázek na Ministerstvu zahraničních věcí, se píše v dnešním vydání MF Dnes. Přestože o tom osobně informoval šéfa resortu Karla Schwarzenberga (TOP 09), ani ministerská inspekce, která podala čtyři trestní oznámení, ani policie, jež podání odložila, nic neprokázaly. Sám úředník dostal později výpověď a na ministerstvu skončil.
„Tohle je klasický příklad tzv. whistleblowingu, tedy těch, kteří upozorní na korupci, nebo nějakou nepravost ve své instituci, a ta instituce je vyštípá. Ve světě na to existují zákony, které těmto lidem poskytují zvýšenou ochranu. U nás se podobný zákon teprve nyní připravuje. Rozhodně by to bylo užitečné, má být součástí vládní protikorupční strategie,“ říká pro ParlamentníListy.cz Radim Bureš, projektový vedoucí Transparency International ČR, který se věnuje od 90. let prevenci kriminality a zúčastnil se dvou světových kongresů OSN na toto téma.
Ministr udělal jen to, co musel, nic víc
Podle experta z Transparency International lze na problém pohlížet ve dvou rovinách. Jednak z pohledu toho, co mohl samotný ministr ve věci učinit, jednak z pohledu neexistence stabilní státní správy. Ministr Karel Schwarzenberg míní, že v existujícím systému je obtížné korupci zdárně řešit. „Kdybych cítil vlastní provinění, tak bych z toho odpovědnost vyvodil. Já si myslím, že jsem udělal vše, co bylo možné. Takže provinění necítím,“ uvedl ministr Schwarzenberg pro MF Dnes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník