Voliči dali koalici po papuli. Nečas ale svoji odpovědnost odmítl...

14.10.2012 5:15

POLITOLOGOVÉ Premiér Petr Nečas po krajských a senátních volbách znovu ukázal, jak dokáže bez mrknutí oka svalovat vinu na druhé. Politolog Lukáš Jelínek upozornil, že šéf ODS jedním dechem říká, že debakl strany je důsledkem jejího vládnutí v polovině mandátu, druhým však místo vyvození vlastní odpovědnosti požaduje toto po krajských lídrech ODS.

Voliči dali koalici po papuli. Nečas ale svoji odpovědnost odmítl...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volební místnosti

Výsledky krajských a senátních voleb jsou především vysvědčením pro Petra Nečase a jeho vládnutí, ať se z toho premiér kroutí sebevíc. Důkazem toho, že je zahnán do kouta je podle politologa Lukáše Jelínka jeho nekonzistentnost při vysvětlování situace, poukazování na to, kde se stala chyba a zároveň na ty, kteří by měli vyvodit zodpovědnost.

„Na jedné straně řekl, že ta prohra je dána tím, že strana, která vládne, dostává v půlce volebního období od voličů přes ústa. Ale když dostal otázku, jakou z toho on sám vyvodí odpovědnost, tak řekl, že žádnou, že přece on bude vyvozovat odpovědnost až u voleb do sněmovny, ale v tuto chvíli šlo o volby do krajů, takže tu odpovědnost musí nést krajští lídři,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek na to, jak se premiér do vysvětlování zamotal.

Pospíšila premiér vyhnal a přitom jen za ním voliči stáli

„Přece když voliči dali straně po papuli za to, jak vládne, tak zcela jasně nese odpovědnost lídr té strany, a ne aby to shazoval na regionální lídry, kteří s tím – dle této Nečasovy logiky – nemají nic společného. Z toho je vidět, že Petr Nečas je ve velice nepříjemné situaci a i sám hledá nějaké vysvětlení toho stavu,“ glosuje Lukáš Jelínek momentální rozpoložení předsedy vlády i ODS.



Svým způsobem je políčkem premiérovi od voličů i vítězství ODS v Plzeňském kraji, o něž se zasloužil místopředseda Jiří Pospíšil, jehož Petr Nečas vypoklonkoval z křesla ministra spravedlnosti své vlády. Podle politologa Josefa Mlejnka je tento ojedinělý výsledek občanských demokratů jednoznačně dán osobou tamního lídra.

Drtivá porážka koalici semkne, aby udržela vládu co nejdéle

„O vlivu Jiřího Pospíšila na tento výsledek vypovídá i ohromující číslo preferencí, které dostal. Ukazuje se, že voličům pravice ani tak nevadí nějaké sociální škrty. Jsou schopni se vyrovnat se zhoršující sociální situací, ale vadí jim ten morální rozměr. To, že se rozkrádá, že je velká korupce a že pravici stíhá jedna aféra za druhou. Odvolaný ministr na ně působil, že chtěl bojovat s korupcí. To je signál pro pravici, že ta vadí voličům nejvíc,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek.



Politolog odhaduje, že ještě levicovější Senát, než byl dosud, může být důvodem pro pád vlády, protože pokud nebude mít vláda pevnou stojedničku, tak už neprosadí nic a bylo by lepší, aby skončila. „Ale když vládní strany vidí, jak by v předčasných volbách dopadly, tak je drtivá porážka možná povede k tomu, že se budou snažit udržet vládu, co nejdéle to půjde. Důležité bude, jak volební výsledek budou číst v ODS, nebo spíš jak si ho určité skupiny vyloží a použijí pak na kongresu,“ myslí si Josef Mlejnek.



Když má ODS problémy už i v Praze, je to pro ni kritické

Podle Lukáše Jelínka přišli k volbám hlavně ti voliči, kteří jsou nespokojeni především s politikou na celostátní úrovni. „A svou nespokojenost transformovali do volby komunistické strany, která stojí na pomezí protestních a etablovaných stran. Je to jednoznačný úspěch komunistů jako představitelů protestního politického proudu. Ale to, že hlasy nešly třeba k DSSS, ale ke komunistům, vypovídá o tom, že voliči chtěli dát hlasy politické straně, která má reálný politický vliv,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.



Symbolem úspěchu KSČM a prohry pravice se stal senátní obvod Prahy 8, kde vyhrál komunista Jiří Dolejš. „To je hodně drsný signál pro pravici, když v Praze, která bývala její baštou z nejbaštovatějších, vyhraje komunista. Image pražské ODS je ale poškozena i v očích jejích kmenových voličů. Když mají její kandidáti v Praze problém vůbec se dostat do druhého kola, tak to už je kritická situace,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek.

Sociální demokracie i tak oslovila jen třetinu svých možných voličů

Lukáš Jelínek navíc poukazuje na to, že z levicových stran mohl být především výsledek ČSSD ještě lepší. „Sociologické průzkumy, do nichž jsem nahlížel, říkají, že v těchto volbách sociální demokracie dokázala oslovit zhruba jen třetinu těch, kteří by byli ochotni ji volit. Tady je vidět, že ČSSD měla na víc a zdaleka nevyužila potenciál, který v této společnosti má,“ dodává Lukáš Jelínek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…