Vyhozený šéf policie Lessy: Jestli nepřestanou s šikanou, jdu za premiérem

05.08.2013 6:13 | Zprávy

Státní pronásledování spojené s šikanou zavánějící padesátými lety. Tato slova stačí na popsání vlastní situace bývalému policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Kauza, za kterou byl odvolán z funkce, se však obrací v jeho prospěch. Petru Nečasovi vzkazuje: Kdo s čím zachází, tím také schází.

Vyhozený šéf policie Lessy: Jestli nepřestanou s šikanou, jdu za premiérem
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

„Jestli toto pronásledování a šikana budou pokračovat, půjdu s tím za premiérem a nejvyšším státním zástupcem,“ sdělil odvolaný policejní prezident Petr Lessy. Kauza, kvůli níž přišel o post šéfa policie, se obrací v jeho prospěch. Přesto ho Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stále něčím napadá. Nejdřív vyšetřovatelé sbírali informace o jeho synovi, nyní vypouštějí do éteru, že zneužíval nemocenské dávky. Už toho má plné zuby.

Vrátí se na prezidium

Jedním dechem nicméně dodává, že jestliže bude očištěn a padne pravomocný rozsudek v jeho prospěch, chce se k policii vrátit. „Určitě. Půjde o dobrý signál pro policisty, že se nemají bát, protože spravedlnost je sice pomalá, ale funguje. Jestli to nastane, vracím se do právního stavu před srpnem 2012, kdy jsem byl odvolán z funkce. Vše samozřejmě bude muset být konzultováno s novým ministrem. Domluvíme se,“ řekl ParlamentnímListům.cz Lessy.

Z postu policejního prezidenta byl odvolán před rokem a od té doby se cítí jako lovná zvěř. „Jen hlupák se nevyvíjí. Tyto události mě posunuly dopředu. Málokdo si uvědomuje, jak velkou moc orgány činné v trestním řízení mají. Jsou schopné změnit život od základu, a to každému. Lidé si myslí, že stojí na správné straně mříže, ale jednou může každý z nás zjistit, že kvůli domluvě pár mocných se vše úplně obrátí. Na základě mých zkušeností se na mě obrátila řada policistů a příběhy některých jsou otřesné. Dnes se v Česku stává kriminalizace a diskreditace národním fenoménem. A proto už nyní říkám, lepší dvakrát měřit a jednou řezat. Nikdo nechce, aby zde byla kryta trestná činnost, ale zase nesmí být kriminalizován člověk na základě toho, že je někomu nepohodlný,“ doplnil.

Kubice, Kalousek, Nečas

O exministrovi vnitra Janu Kubicem mluví s despektem. „Kubice je zvláštní případ. V médiích se stále vedou polemiky, jestli demokracie nerezignovala na kontrolu represivních složek. Tady si je třeba připomenout, že Jan Kubice byl prvním policistou v novodobé historii, co podle mého názoru zasáhl do soupeření politických stran svou zprávou. Od roku 1990, co sloužím u policie, si alespoň na nic podobného nepamatuji. Byl oceněn, stal se ministrem. Tím pádem si mnozí mohou říct, že politici veřejnosti sdělili, že jeho jednání bylo veskrze žádoucí a velmi vhodné, proto odměněné. A co se z jeho zprávy ukázalo jako pravdivé? Vlastně skoro nic,“ podotkl.

Ostatně Lessy měl potíže i s tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten mu volal, aby si postěžoval na postup policie v kauze předraženého nákupu letounů CASA. „Všechno to zapadá do sebe jako střípky do mozaiky zájmů politiků mě odstranit,“ zmínil a dodal: „Pro mě je vše jasné. Den před propuštěním do civilu jsem měl mít zásadní schůzku s premiérem Petrem Nečasem, kterou on po návštěvě ředitele GIBS Ivana Bílka na vládě odvolal. To byl tehdy i jeden z důvodů, proč jsem se nechal v rámci pracovní neschopnosti odvést do Prahy. Když dnes tedy Petr Nečas žehrá na situaci, která nastala, tak při vědomí situace, která vedla k mému odstranění, bych mu připomněl jedno české přísloví. Kdo s čím zachází, tím také schází.“  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová práce pro Foltýna? Konečná překvapila

19:00 Nová práce pro Foltýna? Konečná překvapila

Jak politici hodnotí rok ve funkci vládního koordinátora strategické komunikace Otakara Foltýna? „Ne…