„Jestli toto pronásledování a šikana budou pokračovat, půjdu s tím za premiérem a nejvyšším státním zástupcem,“ sdělil odvolaný policejní prezident Petr Lessy. Kauza, kvůli níž přišel o post šéfa policie, se obrací v jeho prospěch. Přesto ho Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stále něčím napadá. Nejdřív vyšetřovatelé sbírali informace o jeho synovi, nyní vypouštějí do éteru, že zneužíval nemocenské dávky. Už toho má plné zuby.
Vrátí se na prezidium
Jedním dechem nicméně dodává, že jestliže bude očištěn a padne pravomocný rozsudek v jeho prospěch, chce se k policii vrátit. „Určitě. Půjde o dobrý signál pro policisty, že se nemají bát, protože spravedlnost je sice pomalá, ale funguje. Jestli to nastane, vracím se do právního stavu před srpnem 2012, kdy jsem byl odvolán z funkce. Vše samozřejmě bude muset být konzultováno s novým ministrem. Domluvíme se,“ řekl ParlamentnímListům.cz Lessy.
Z postu policejního prezidenta byl odvolán před rokem a od té doby se cítí jako lovná zvěř. „Jen hlupák se nevyvíjí. Tyto události mě posunuly dopředu. Málokdo si uvědomuje, jak velkou moc orgány činné v trestním řízení mají. Jsou schopné změnit život od základu, a to každému. Lidé si myslí, že stojí na správné straně mříže, ale jednou může každý z nás zjistit, že kvůli domluvě pár mocných se vše úplně obrátí. Na základě mých zkušeností se na mě obrátila řada policistů a příběhy některých jsou otřesné. Dnes se v Česku stává kriminalizace a diskreditace národním fenoménem. A proto už nyní říkám, lepší dvakrát měřit a jednou řezat. Nikdo nechce, aby zde byla kryta trestná činnost, ale zase nesmí být kriminalizován člověk na základě toho, že je někomu nepohodlný,“ doplnil.
Kubice, Kalousek, Nečas
O exministrovi vnitra Janu Kubicem mluví s despektem. „Kubice je zvláštní případ. V médiích se stále vedou polemiky, jestli demokracie nerezignovala na kontrolu represivních složek. Tady si je třeba připomenout, že Jan Kubice byl prvním policistou v novodobé historii, co podle mého názoru zasáhl do soupeření politických stran svou zprávou. Od roku 1990, co sloužím u policie, si alespoň na nic podobného nepamatuji. Byl oceněn, stal se ministrem. Tím pádem si mnozí mohou říct, že politici veřejnosti sdělili, že jeho jednání bylo veskrze žádoucí a velmi vhodné, proto odměněné. A co se z jeho zprávy ukázalo jako pravdivé? Vlastně skoro nic,“ podotkl.
Ostatně Lessy měl potíže i s tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten mu volal, aby si postěžoval na postup policie v kauze předraženého nákupu letounů CASA. „Všechno to zapadá do sebe jako střípky do mozaiky zájmů politiků mě odstranit,“ zmínil a dodal: „Pro mě je vše jasné. Den před propuštěním do civilu jsem měl mít zásadní schůzku s premiérem Petrem Nečasem, kterou on po návštěvě ředitele GIBS Ivana Bílka na vládě odvolal. To byl tehdy i jeden z důvodů, proč jsem se nechal v rámci pracovní neschopnosti odvést do Prahy. Když dnes tedy Petr Nečas žehrá na situaci, která nastala, tak při vědomí situace, která vedla k mému odstranění, bych mu připomněl jedno české přísloví. Kdo s čím zachází, tím také schází.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský