Vždyť to všichni věděli, říká Erik Best a vykládá o Janě Nagyové

21.06.2013 4:41

Lobbisté Ivo Rittig a Roman Janoušek měli rok času, aby se zbavili všech potenciálních usvědčujících dokumentů. Tak si Erik Best vysvětluje, proč u nich policisté minulý týden patrně nic nenašli. Best také pro ParlamentníListy.cz reaguje na otázku, kdo a proč za celou obří policejní akcí stojí.

Vždyť to všichni věděli, říká Erik Best a vykládá o Janě Nagyové
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

V diskusích o tom, zda byl či policejní zásah probíhající na mnoha místech celé země adekvátní, je podle Erika Besta důležité ještě něco jiného. „Základní otázkou tu je, kdo se rozhodl tu akci pojmout tímto způsobem. Místo toho, aby to někdo probral s Nečasem a ministrem obrany, to byl policejní zásah se státním zástupcem Ištvanem v zádech. Kdo učinil to rozhodnutí? Byl to Ivo Ištvan nebo Pavel Zeman? Takové rozhodnutí muselo padnout hodně dávno, někdy v době, kdy byly zahájeny odposlechy,“ je přesvědčen novinář a pozorovatel politického dění.

Řídila to Nagyová a všichni to léta věděli

„Myslím, že Nagyová měla premiéra Nečase obtočeného kolem prstu do takové míry, že sama rozhodovala, kdo k premiérovi bude mít přístup,“ reaguje Best na otázku původu kauzy kolem bývalé šéfky premiérova kabinetu. „Přímo i jeho podřízení se k němu nemohli dostat. Tohle je jediné vysvětlení, proč mohla Jana Nagyová úkolovat šéfy Vojenského zpravodajství Páleníka a Kovandu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz.

Kdybychom prý pochopili, do jaké míry byl Nečas pod její kontrolou, asi bychom dávno vyžadovali, aby byl nahrazen. „Když člověk, který nemá vůbec průpravu, správné vzdělání a má takovou moc, je velký problém. Jestli tohle všichni věděli léta, nechalo se to dojít příliš daleko,“ kroutí hlavou Best.

Rittig s Janouškem nejsou hloupí, měli rok času

A co úloha lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška? Stojí otazníky nad tím, proč v jejich případě žádná obvinění nepadla, ale mnoho lidí, jejichž vyšetřování bylo „vedlejším produktem“ šetření právě Janouška s Rittigem, už sedí ve vazební věznici.

„Vycházím z toho, že pánové Rittig a Janoušek nejsou hloupí a když byla před rokem razie v pražském dopravním podniku, tak pochopili riziko a pokud u sebe měli nějaké inkriminující informace, uklidili je. Před rokem dostali varování a policie toho pak u nich příliš nenašla,“ uvádí Erik Best pro ParlamentníListy.cz.

Jsou v tom Američané s Bradáčovou?

Jestli podle jeho slov nebyla policie během celého roku schopna Rittiga či Janouška obvinit, tak ten nedávný zásah asi k žádným důkazům nepomohl. „Je skoro jedno, jestli Janoušek s Rittigem o razii z minulého týdne věděli předem. Pokud jsou chytří, už dávno uklidili všechno, co by mohlo o nějakých nekalých činech svědčit,“ podotýká Best.

„Pak je tu druhá otázka, proč to takto probíhalo. Existuje mnoho možností a já na to nemám konkrétní jedno vysvětlení. Mezi hypotézami, které se zmiňují, je to kvůli snaze Ištvana pohřbít nový zákon o státním zastupitelství. Pak je tu vysvětlení Bohumila Pečinky v Reflexu, který říká, že jde o státní převrat ze strany státního zastupitelství s cílem, aby byl naopak ten zákon schválen. Další možnost je, že za tím stojí Američané a tam existuje souvislost s Pavlem Zemanem a Lenkou Bradáčovou. Nebo to také mohlo být tak, že policie a státní zastupitelství dělali svou práci a že za tím žádná hra není,“ shrnuje.

Státní zástupce Ištvan chce možná potopit chystaný zákon

A která z těchto verzí je nejpravděpodobnější? „V tomto případě má smysl uvažovat o všech zmíněných možnostech. Neznamená to, že platí, ale je rozumné o tom přemýšlet, protože v každém z těch vysvětlení má někdo určitý zájem. Ale pokud bych měl říct, co z toho je nejpravděpodobnější, tak říkám, že je to snaha Ištvana dokázat, že jeho pozice a existující systém dvou vrchních státních zastupitelství má smysl. Nevím proč, ale mám pocit, že je to spíš jeho akce. To je hlavní vysvětlení,“ sděluje Best.

„Možná kvůli tomu zákonu o státním zastupitelství ta akce přišla zrovna teď, protože chce Ištvan ten zákon pohřbít, aby zůstal na svém místě. Logicky si nepřeje zrušení úřadu, kterému šéfuje,“ spekuluje americký novinář.

Pokud se nakonec hlavou nové vlády stane Miroslava Němcová, bude podle Besta obklopena lidmi, kteří ji budou chtít ovládat. „Ale za daných okolností to vidím jako chytré řešení, se kterým navíc přišli poměrně rychle a bez konfliktů,“ dodal Erik Best v komentáři pro server ParlamentníListy.cz.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovy „statisíce Kč“ nabobtnaly. Pravda a lži o billboardech

13:30 Fialovy „statisíce Kč“ nabobtnaly. Pravda a lži o billboardech

Vznikla kolem Petra Fialy nepřehledná a podivná síť finančních toků? Podnikatelská družstevní záložn…