Pan Josef z jihu Moravy byl zdravý zhruba do svých 30 let. Anebo – spíše se tak vnímal, poněvadž si některé potíže a signály možného onemocnění nepřipouštěl. Když mu však začaly vadit i ve výkonu jeho práce a v běžném životě, navštívil lékaře. Ten po celé řadě vyšetření vyslovil smutnou diagnózu – roztroušená skleróza. A jelikož se potíže nezmírňovaly, ale naopak stupňovaly, nakonec skončil v invalidním důchodu a stal se zároveň i držitelem průkazky ZTP. Aby toho nebylo málo, po čtyřech letech od stanovení diagnózy ho ještě postihla mozková mrtvice. Zdálo by se tedy, že na jednoho člověka už je to snad dostatečný příděl neštěstí – ale ouha. Před nedávnem panu Josefovi oznámily úřady, že mu bude odebrána průkazka ZTP/P (kterou dostal po prodělané mozkové příhodě), která mu v jeho stavu přece jen něco ulehčuje.
Bohužel, tento případ není zdaleka ojedinělý, jen se mění jména či místa, kde k nim dochází. Proč? Znamená to, že Česko prochází nějakým pásmem umožňující zázračné uzdravování nemocných?
„Samozřejmě že nikoli. V těchto dnech by měla vyjít ročenka, která odhalí, kolika lidem v Česku byl v roce 2012 rozhodnutím úřadů odebrán invalidní důchod či odejmuty průkazky ZTP. Dá se očekávat, že to budou tisíce, poněvadž se v tom odrazí drakonická opatření zavedená exministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Jen se tím s největší pravděpodobností až jistotou potvrdí již nastoupený trend, který ukázal již v roce 2011, že úřady takto radikálně změnily život zhruba 5000 nemocným lidem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Václav Krása, šéf Národní rady zdravotně postižených.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová