Plán na zvolení Karla Schwarzenberga se podle Chelemendika nezrodil v českých hlavách. „Jde o to, že skupina vlastníků tohoto světa nařídila zvolit knížete Karla Schwarzenberga za prvního českého prezidenta přímou celonárodní volbou a Češi toto nařízení nedodrželi. Tedy povstali v duchu nejlepších tradic Jana Husa a Jana Žižky z Trocnova. A to od Čechů nečekal nikdo, dokonce to nečekali ani oni sami,“ chválí výsledek voleb.
„V minulosti prezidenta volil parlament a nebyl to zrovna nejvábnejší pohled - úskoky, intriky, všichni lžou všem. Nyní českému národu navrhli, aby volil knížete Schwarzenberga - přímo, otevřeně a čestně. Proč právě jeho? Protože z hlediska skupiny vlastníků tohoto světa, kteří nemohli nechat volby v Česku bez pozornosti, představoval ideálního kandidáta,“ míní spisovatel a politický analytik.
Stále usíná, nechápe, šišlá a mlaská…
Ideálním kandidátem byl proto, že je mu 75 let, tedy je zralý, dokonce až velmi. „Stále usíná - v parlamentu, na jednáních jako ministr zahraničních věcí, kterým zatím ještě je, velmi špatně slyší, tedy sluchem prakticky nic nepřijímá - a stále se usmívá. Tváří se, že slyšel a pochopil, ale nechápe, usmívá se a odpovídá po svém,“ komentuje.
Prezidentské předvolební debaty podle něho ukázaly, že pořádně neslyší ani svého soupeře v diskusi a nedokáže na něho tedy odpovídajícím způsobem reagovat.
-
Celý text Sergeje Chelemendika čtěte ZDE
„Je velmi důležité jak bývalý kandidát mluví - tiše, nesouvisle, útržkovité a nesrozumitelně. Na německé kníže až příliš zvláštně ráčkuje. Šišlá a mlaská. To je však čistě zvuková stránka, která je Čechům v zásadě známa. Důležitější je však obsah řeči - toho je velmi málo, často vůbec není. Neboť jako ministr zahraničních věcí si jen vyměňuje s partnery papíry, které nikdy nečetl. Tedy na vytváření obsahu se kníže účastnit nezvykl, ale vždyť to ani není knížecí záležitost,“ poznamenává Chelemendik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka