Vládě Petra Nečase sice nevychází záměr díky zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent získat do státní pokladny o 15,5 procenta vyšší příjmy, než tomu bylo v minulém roce, přesto ji to neodradilo od zopakování stejného kroku i pro příští rok, kdy chce zvýšit DPH na 15 a 21 procent. Tento záměr jí podle očekání trochu zkomplikoval Senát, a tak bude koalice potřebovat ve sněmovně k jeho schválení 101 hlasů.
Přestože zvýšení DPH kritizoval prezident Václav Klaus, protože podle něj zvyšování daní brzdí ekonomiku, premiér Petr Nečas nemíní z nastolené cesty uhnout. V rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že by to byl signál finančním trhům, že ustupujeme od konsolidační strategie. Pokud by druhá fáze zvyšování DPH neprošla, pokračovala by už jiná vláda s jiným premiérem, pohrozil Petr Nečas a naznačil, že konsolidační balíček může spojit s hlasováním o důvěře vládě.
- TÉMA: DPH
Šéf rozpočtového výboru bude loajální
Zatímco v TOP 09 by si navzdory proklamacím o „nejpravicovější straně u nás“ netroufl nikdo nic namítnout proti dalšímu zvyšování daní, v ODS se hlasy proti tomu občas ozvou. Zcela po chuti není bývalému šéfovi poslaneckého klubu Petru Tluchořovi, předsedovi rozpočtového výboru Pavlu Suchánkovi, poslancům Davidu Šeichovi či Davidu Vodrážkovi, nelíbí se ani bývalým občanským demokratům Pavlu Bémovi a Michalu Doktorovi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník