Berete čtvrt milionu? Tak to se podívejte, jaký dáreček pro vás má vláda

21.11.2011 14:18 | Zprávy

Naše vláda, která o sobě říká často a s oblibou, že je vládou reforem, šetří, kde se dá. Škrtá v sociální oblasti, jako už tradičně se pokouší zdanit hazard, u kterého to ale vypadá, že se vždy přihodí jakási nepředstavitelná nesnáz, která tomu zabrání, nebo zvyšuje daň z přidané hodnoty pod heslem jejího sjednocení (blíže té vyšší hodnotě samozřejmě). Paradoxní je, že některých skupin obyvatel se škrty dotknou méně, ještě paradoxnější je, že těch vysokopříjmových.

Berete čtvrt milionu? Tak to se podívejte, jaký dáreček pro vás má vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V České republice například platíme z příjmů fyzických osob tzv. rovnou daň, čímž je míněno, že ze mzdy, nebo z platu každý zaměstnanec odvede stejné procento. Progrese neexistuje, s výjimkou vlivu odpočtu na zaměstnance. Daň se přitom platí ze superhrubé mzdy, což je český unikát - zaměstnanec platí tedy 15% nejen z hrubé mzdy, k ní je připočteno také pojistné, které platí za zaměstnance zaměstnavatel.

A nyní onen „paradox" - vláda o rok odložila daňovou reformu, která měla mimo jiné zrušit odvod daně z příjmu ze superhrubé mzdy a nahradit ji klasickou hrubou mzdou. Zdánlivě nezajímá hra s čísly má však pro někoho možná překvapivý efekt. Pro vysokopříjmové zaměstnance platí tzv. strop pro odvod pojistného, tudíž pokud nějaký vysoce postavený manažer pobírá měsíčně okolo 250.000 Kč, tak po zhruba půl roku přestane platit pojistné (dosáhl stropu).

Daň z příjmu sice platí nadále, ale protože již nemá pojistné odvody, platí 15% ze mzdy očištěné o pojistné, nikoli superhrubé (protože už sociální a zdravotní neplatí). Radovat se může i zaměstnanec s příjmem už 150 tisíc Kč. Pocit neplacení pojištění si sice nebude užívat půl roku, úlevu však pocití. 

SLEDUJEME téma rozpočet
Jiří Pehe: Vysílená vláda rozpočtové odpovědnosti

Vláda chystá krizový scénář. Mají se bát i úředníci a důchodci?
Keller: Zvýšení DPH na reformu penzí nebude. Padne na látání rozpočtu
Roman Šmucler: Za dva roky půjde náš stát do háje
Ministr Kalousek: Návrh státního rozpočtu není žádost o bianco šek

V České republice tak v současnosti podle některých odborníků neexistuje progresivní zdanění, které je obvyklé na západ od našich hranic, neplatí ale ani paradoxně tolik vládou zdůrazňovaná spravedlivá rovná daň (nebo chcete-li přesněji rovná procentní sazba daně z příjmů fyzických osob), ale de facto se daň ve vysokých příjmových hladinách stává degresivní. Tuto anomálii ministerstvo financí prodloužením platnosti superhrubé mzdy zachovává, přestože jinde hledá úspory a šetří i tam, kde je to považováno obyvateli za bolestivé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Přemysl Houda

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…