Budeme jednat, jen když budu primátorem, četl Svoboda po Regionální radě

25.05.2013 22:15

Odvolaný pražský primátor Bohuslav Svoboda svolal v sobotu večer jednání Regionální rady. Toho se zúčastnily i nejvyšší špičky strany Petr Nečas a Martin Kuba. Přímo na jednání přitom podle informací ParlamentníchListů.cz poslanec Boris Šťastný přečetl prohlášení, vyzývající vedení ODS k odstoupení. Po jednání vystoupil primátor Svoboda s prohlášením, ve kterém obvinil z rozpadu radniční koalice TOP 09 a jako podmínku další spolupráce dal primátorské křeslo pro svojí osobu.

Budeme jednat, jen když budu primátorem, četl Svoboda po Regionální radě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Bohuslav Svoboda předal hasičské dodávkové automobily starostům sedmi městských částí pro jejich sbory dobrovolných hasičů
reklama

ParlamentníListy.cz zjistily, že ODS v Praze 10 v pátek odhlasovala usnesení, ve kterém vyzvala premiéra a předsedu ODS Petra Nečase a členy pražského vedení k odstoupení. Toto usnesení přečetl během právě probíhající regionální rady poslanec Boris Šťastný.

Primátor Svoboda byl ve čtvrtek odvolán zastupitelstvem a s ním skončili všichni radní ODS, takže v radě města zůstali jen zástupci TOP 09. "Nynější situace je politicky nestandardní. Všechny kroky TOP 09 jsou jako hraní si malých dětí na pískovišti. Proto o tom problému chceme s celou regionální radou hovořit a stanovit, jak pokračovat dál," řekl ČTK bývalý primátor.

Mimořádné závěry z rady zřejmě nevzejdou

Doporučení pro případná koaliční jednání však podle Svobody regionální rada nepřinese. "Je to pracovní jednání obecně o dalším postupu. Nepočítáme, že by z něj vzešel nějaký mimořádný závěr," uvedl.

Po odvolání primátora a konci všech radních za ODS, přešli občanští demokraté v Praze po 22 letech do opozice. Vlády ve městě se ujala TOP 09, výkonem funkce primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. TOP 09 chce příští týden zahájit plnohodnotná jednání o případné koalici s ČSSD a zvažuje i jednání s ODS. Pro ODS je dnešní dění velkou ztrátou, o voliče v metropoli se dlouhodobě opírala a pražský primátor byl jediným hejtmanem ODS.

Po skončení jednání pražská ODS vystoupila s prohlášením, že její podmínkou pro koalici s TOP 09 je Bohuslav Svoboda ve funkci primátora. „Vyjednávání s TOP 09 jsme připraveni zahájit vzápětí poté, až si vyjasní svůj vztah k ČSSD a KSČM,“ uvedl podle serveru Týden.cz sám Svoboda po skončení jednání.

Celé prohlášení pražské ODS ZDE

ODS podle něj nepřistoupí na žádná ultimáta a „nebude se účastnit dražby o uzavření koaliční smlouvy.“ Zároveň obvinila TOP 09 z rozbití dosavadní pražské koalice.

Jednání pražské ODS se účastnil i předseda strany Petr Nečas a první místopředseda Martin Kuba. „Premiér nás nabádal k tomu, abychom postupovali velmi rozvážně, ale tvrdě, protože byl zahájen volební boj,“ uvedl Svoboda. Nejvyšší tandem ODS před novináře nepřišel.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…